Beton Architektoniczny
Beton architektoniczny to piękno kontrastu - połączenie delikatności i surowości, a także technologicznej precyzji z intensywnością i neutralnością.
artykuł sponsorowany
Obecnie w budownictwie i wyposażeniu wnętrz patrzymy na beton nieco inaczej niż tylko na popularny, dostępny i trwały budulec. Postrzegany jest jako materiał nowoczesny, pozwalający uzyskać niekonwencjonalne powierzchnie z różnorodną strukturą i w wielu kolorach, pasujący do aranżacji w stylu industrialnym. Ascetyczny beton urzeka ponadczasowym minimalizmem.
Coraz częściej pojawia się w eleganckich domach i dobrze zaprojektowanej przestrzeni publicznej. Beton architektoniczny cieszy się coraz większym uznaniem. O betonie architektonicznym rozmawiamy z ekspertem z firmy Luxum, producenta betonu architektonicznego.
Wszędzie mówi się o betonie architektonicznym, ale co to właściwie jest?
- Bardzo dobre pytanie. W ujęciu prawnym, przynajmniej w Polsce, nie występuje takie pojęcie jak "beton architektoniczny". Zatem betonem architektonicznym możemy nazwać każdy efekt, powstały w wyniku mieszaniny kruszyw i cementu z wodą lub żywicami, albo innymi substancjami, z których można wytworzyć urobek. Powstało co prawda kilka publikacji inżynierskich na temat betonu architektonicznego co do prawidłowości oceny powierzchni, ale niestety z uwagi na charakter betonu i jego możliwości, nie są one przydatne.
Coraz częściej materiały budowlane czy wykończeniowe zamawiamy przez Internet - jak możemy ocenić, czy zamówiony przez nas beton architektoniczny został wykonany prawidłowo?
- Każda rzecz oraz usługa podlegają ocenie. Dla nas beton architektoniczny to bezpieczeństwo i kreatywna elegancja, z naciskiem na elegancję. Beton architektoniczny Creative Concrete jest produktem naturalnym. Unikalna mieszanka szwajcarskiego cementu, wyselekcjonowanych kruszyw i czystej wody - w połączeniu z nowoczesną techniką produkcji urobku oraz długim leżakowaniem gotowego wyrobu w kontrolowanych warunkach - dają wyjątkowe efekty. W przypadku produktów dekoracyjnych pod pojęciem naturalności nie może się kryć dowolność. W betonie architektonicznym naturalny efekt to taki, w którym pozwalamy działać siłom natury, jednak pod kontrolą. To, co tworzy natura, ujmujemy w ramy uniwersalnych kanonów piękna. W efekcie powstaje spójna i estetyczna kreację dekoracyjną do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Beton architektoniczny to różnorodne produkty, ale jednak najczęściej zdobi ściany wewnętrzne i elewacje. Jak uzyskać najlepsze efekty dekoracji betonem architektonicznym?
- Beton architektoniczny to nie tyko elewacje zewnętrzne czy dekoracyjne ściany w salonie, sypialni, gabinecie, korytarzu czy nawet w łazience i kuchni. Beton architektoniczny to także ekskluzywny pomysł na kominki, ogrodzenia, tarasy oraz blaty, umywalki i różnego rodzaju meble.
Beton architektoniczny ze względu na technologię produkcji możemy podzielić na trzy podstawowe kategorie, które stanowią różnego rodzaju dekorację.
1. Beton architektoniczny szalunkowy, czyli beton wylewany i zawibrowany bezpośrednio na budowie w odpowiednio przygotowanych szalunkach. Po rozebraniu szalunków mamy na podłożu gotowy efekt. Zaletą betonu szalunkowego jest jego pierwotna naturalność. Powstaje także monolit, bez dylatacji, tam gdzie brak dylatacji nie jest przeszkodą techniczną. Naturalnie widoczne podziały można regulować wielkością płyt szalunkowych. Na szalunkach mogą być naniesione różnorodne faktury, które później determinują wzór na powierzchni powstałej ściany dekoracyjnej. Beton szalunkowy, choć to rzadko praktykowane, może być barwiony w masie. Niestety ze względu na skomplikowany sposób aplikacji na budowie, jest też najdroższą metodą powstawania powierzchni z betonu architektonicznego. Ten sposób jest też najbardziej narażony na błędy wykonawcze, a ostateczny wygląd betonu trudno poprawić, bez angażowania znacznych środków lub pozbawienia powierzchni betonowej cech naturalności poprzez malowanie. Beton szalunkowy jest też przedmiotem wielu nieporozumień pomiędzy architektem, wykonawcą i inwestorem. Dlatego bardzo ważne jest, aby beton architektoniczny tego rodzaju był planowany i wykonywany przez zespół specjalnie powołany do jego realizacji. Konieczne staje się wykonanie próby na budowie i wykonanie wzorcowego "mokapu". Projekt należy zrealizować przy użyciu takiej samej mieszanki betonowej, tak samo zawibrowanej w szalunkach, i przeprowadzić w takich samych warunkach atmosferycznych jak wykonany "mokap". Bardzo ważna jest ciągła dostawa betonu i równomierne wibrowanie. Zawsze powinny być też stosowane nowe szalunki. Taka realizacja jest niestety bardzo kosztowna i niepewna. Dlatego opracowano metodę produkcji prefabrykowanych okładzin z betonu architektonicznego w postaci płyt dekoracyjnych.
2. Dekoracyjne płyty z betonu architektonicznego. Aby wyeliminować problemy i bardzo wysokie koszty związane z wylewaniem betonu architektonicznego w szalunkach bezpośrednio na budowie, w ofercie rynkowej są okładziny betonowe w formie paneli - płyt. Obecnie płyty z betonu architektonicznego to najpopularniejsze rozwiązanie dekoracyjne. Płyty betonowe powstają w specjalnych formach, które nadają im kształt oraz fakturę powierzchni. Największym uznaniem cieszą się płyty prostokątne z charakterystycznymi rakami (pęcherzykami) na powierzchni, o różnym stopniu intensywności ich występowania. Ważne, aby "raki" występowały nieregularnie, ale na całej powierzchni płyty.
Korzystając z wieloletniego doświadczenia, Luxum jako pierwsza firma w Polsce postawiła na unikalną metodę produkcji dekoracyjnych płyt betonowych, bez zastosowania sztucznych włókien, które mogą być szkodliwe i nie są pożądane w składzie betonu.
Płyty z betonu architektonicznego Cerative Concrete występują w 10 kolorach. Od bieli, piaskowca, poprzez różne odcienie charakterystycznej dla betonu szarości, do antracytu i czerni. Ciekawie prezentuje się także beton w kolorze "zardzewiałej" stali kortenowskiej lub czerwonej cegły.
Do wyboru mamy dekoracyjne płyty betonowe Crative Concrete w wersji PREMIUM oraz INDUSTRIAL.
Płyty z dekoracyjnego betonu architektonicznego w klasie PREMIUM mają średnio porowatą powierzchnię, są miłe i gładkie w dotyku. Doskonale sprawdzą się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Mają uniwersalny charakter dekoracyjny i pomimo swojej surowości nie narzucają dominującej roli w aranżacji. Doskonale łączą się z drewnem, szkłem, stalą nierdzewną lub kortenowską oraz aluminium. Są świetną dekoracją we wnętrzach nowoczesnych i rustykalnych oraz jako przełamanie charakterystycznej miękkości we wnętrzach galmour. Płyty betonowe PREMIUM z powodzeniem ozdobią każdą ścianę, kominek, elewację czy ogrodzenie. Ta wersja płyt sprawdzi się także w łazience, kuchni czy w innych wymagających pomieszczeniach.
Jeżeli natomiast aranżacja wnętrz z betonem architektonicznym ma mieć wyrazisty styl, to najlepszym rozwiązaniem będą panele Crative Concerte w wersji INDUSTRIAL.
Płyty betonowe INDUSTRIAL mają wyjątkową, rakowaną strukturę z dużą ilością typowych dla betonu porów, przypominających ułożeniem i fakturą naturalny trawertyn. Panele dekoracyjne INDUSTRIAL tworzą niepowtarzalny klimat. Są dekoracją awangardową, nadają wnętrzu unikalny, swoisty charakter. Są doskonałe jako wykończenie w stylu industrialnym. Na ich powierzchni oprócz ciekawie wyeksponowanych porów, dostrzeżemy także delikatne użyłowania - ten efekt estetyczny zawdzięczamy zabiegowi technologicznemu podczas uzyskiwania urobku, tuż przed wylaniem na formy. Użyłowanie powstaje wówczas w naturalny sposób, co ważne bez dodatku składników chemicznych.
Płyty z betonu architektonicznego występują także w kilku ciekawych wersjach powierzchni np. naturalnego łupka gnejsowego lub zastygłej lawy wulkanicznej. Ciekawe produkty dają niebanalny efekt dekoracyjny.
Beton architektoniczny na zamówienie to opcja dla indywidualistów. Dzięki nowoczesnej technologii CNC możemy nadać powierzchni płyty betonowej praktycznie dowolną fakturę - wzory naturalne, geometryczne oraz napisy. Napisy czy np. logo firmy można nanosić także za pomocą frezowania.
Dlaczego płyty Creative Concrete?
Dlaczego płyty betonowe? Ponieważ są piękne i dostępne w rozsądnej cenie. W porównaniu z innymi płytami betonowymi, zawierającymi sztuczne włókna, płyty te nie pylą, nie tracą koloru, są bezpieczne dla zdrowia, trwałe, mrozoodporne, ogniotrwałe i mają równe, niepostrzępione brzegi.
Najważniejsze - bezpieczeństwo i łatwy montaż. Są to niezaprzeczalne i najważniejsze atuty płyt betonowych bez sztucznych włókien. Z ich montażem poradzi każdy, kto zawodowo montuje zwykłe płytki ceramiczne, gresowe czy kamienne.
Te płyty betonowe mają doskonałe opinie fachowców. Łatwo je przycinać pod dowolnym kątem, wiercić czy wycinać różnego rodzaju otwory. Do montażu wystarczy klej do betonu architektonicznego, ale także profesjonalne grunty do słabego podłoża i impregnaty, które zabezpieczą i utrwalą piękno betonu.
Panele dekoracyjne z betonu architektonicznego Creative Concrete zarówno w wersji PREMIUM, jak i INDUSTRIAL, można montować bez użycia kleju, na kotwy niewidoczne lub kotwy kwadratowe ozdobne oraz na śruby z okrągłymi nakładkami ozdobnymi ze stali nierdzewnej.
Montaż płyt betonowych wykonywany jest także przez autoryzowane ekipy montażowe na terenie całego kraju.
Szybka dostawa to podstawa. Płyty betonowe Crative Concrete produkowane są w systemie ciągłym, w kontrolowanej atmosferze i leżakują, poddane procesowi dojrzewania. Dostawy realizowane są na terenie całej Europy. Płyty są eksportowane także do lokalnych przedstawicieli w USA (Chicago) i na Ukrainie (Kijów, Odessa, Lwów, Użhorod).
Projektowanie z betonem architektonicznym jest bardzo łatwe. Wystarczy wysłać e-mail z projektem lub poprosić o jego bezpłatne przygotowanie (zgodnie z regulaminem zamówień). Na podstawie projektu wyliczana jest potrzebna ilość płyt oraz materiałów montażowych. W przypadku złożenia zamówienia montażu, dodatkowo jest dokonywany pomiar z natury.
3. Dekoracyjne masy betonowe cienkowarstwowe. Obecnie popularność zdobywają dekoracyjne masy betonowe cienkowarstwowe. Poza imitacjami betonu architektonicznego w postaci tynków, na rynku znajdziemy także nowoczesne i trwałe, wodoodporne masy betonowe oparte na najwyższej jakości polimerobetonie. Dużą zaletą polimerobetonów jest możliwość zastosowania trwałej, przyczepnej cienkiej warstwy. We współpracy z czołowym włoskim producentem mikrocementów powstaje niezwykły materiał betonowy BATHCRATE LUXUM.
To nowoczesny materiał, trwały, odporny na zarysowania, dający niemal nieograniczone możliwości zastosowania - w łazienkach i wszelkich pomieszczeniach mokrych można uzyskać piękne betonowe, monolityczne powierzchnie. Dzięki masie betonowej powstają niepowtarzalne (według indywidualnego projektu) lekkie elementy małej architektury - umywalki, wanny, brodziki, a także blaty oraz fronty z betonu architektonicznego. Ze względu na skomplikowaną aplikację, ten rodzaj betonu architektonicznego jest dostępny wyłącznie z usługą montażu. Wyposażenie sanitarne, meble oraz mała architektura są wykonywane w zakładzie i dostarczane do klienta. Okładziny ścienne i blaty realizowane są w miejscu inwestycji.
BATHCREATE LUXUM można stosować także na starych podłożach, takich jak płytki ceramiczne, terakota, stary beton, a nawet parkiet.
W masie cienkowarstwowej nie uzyskamy głębokich porów i raków, jak w przypadku naturalnych płyt betonowych, zatem będziemy mogli się cieszyć gładką powierzchnią betonową, wyglądającą naturalnie, łatwą do utrzymania w czystości, higieniczną, wyjątkowo odporną na eksploatację. Masa z betonu architektonicznego BATHCREATE LUXUM jest dostępna w wielu odcieniach kolorystycznych, a najbardziej pożądana jest w kolorze naturalnego, czystego betonu.
Źródło: ekspert budowlany