Jak wybielić drewno

Malowanie mebli drewnianych z surowego drewna


Piszą o tym blogi wnętrzarskie, huczą fora, komentarze w mediach społecznościowych, a nawet od czasu do czasu słyszymy o tym w telewizji. To najgorętszy temat ostatnich kilku sezonów, który w dobie recyklingu bije rekordy popularności. O czym mowa? Malowanie mebli drewnianych! Dziś weźmiemy na warsztat te z surowego drewna i odsłonimy jego tajniki.

Czasem w naszym domu stoi mebel z surowego drewna, który chcielibyśmy zabezpieczyć lub odmienić. Może jest nowy i chcemy go uatrakcyjnić. A może mamy go od dawna, ale dotychczas nie mieliśmy na niego pomysłu? Jeśli spełnia swoją funkcję, szkoda się go pozbywać. Co wtedy? Metamorfoza! Które produkty wybrać i jak ich używać?

PRZEDE WSZYSTKIM…

Odpowiedz sobie na pytanie: czy rysunek słojów drewna ma być widoczny, czy też chcesz go ukryć? To bardzo ważna kwestia, ponieważ produkt dobrany niewłaściwie do oczekiwań, nie zawsze łatwo będzie można usunąć.

Jeśli chcesz zachować naturalny rysunek słojów drewna, wybierz lakier, olej lub wosk. Jeśli natomiast wolisz w pełni pokryć powierzchnię drewna, użyj farby.

CZYM JEST…? CZYLI SŁOWO O PRODUKTACH

Lakier – to produkt, który tworzy na powierzchni drewna nieprzenikalny film, dzięki czemu zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi czy wilgocią. Może być bezbarwny lub barwiony. Po jego nałożeniu powierzchnia drewna jest gładka. Można się go pozbyć, dokładnie szlifując powierzchnię.

Polecamy lakier Tikkurila Kiva Interior Lacquer, który wyróżnia się na tle innych znikomym zapachem. Występuje w 30 odcieniach oraz 2 stopniach wykończenia – półmatowym i półpołyskowym. Najlepiej nakładać go pędzlem, w ilości 2-3 cienkich warstw w zależności od oczekiwanego efektu.

Olej to preparat, którego główną funkcją jest ochrona drewna. Głęboko wnika w jego strukturę, odżywiając je, ale nie zatykając jego porów – dzięki temu drewno oddycha, a wilgoć może z niego wyparować. Meble, które były olejowane, najlepiej jest poddawać renowacji przy użyciu tego samego rodzaju produktu. Aplikacja lakieru jest możliwa, ale wymaga odpowiedniego i bardziej zaawansowanego przygotowania podłoża.

Bezbarwny olej Tikkurila Nostalgia Beeswax Oil przywraca naturalny połysk i wybarwienie drewna. Tworzy także odporną na zabrudzenia, jedwabiście matową powierzchnię. Aplikujemy go gładką szmatką lub pędzlem. Drewno chłonie olej na bieżąco – nadmiar preparatu należy więc zetrzeć. Liczba warstw uzależniona jest od chłonności drewna.

Wosk także wnika w strukturę drewna, choć nie tak głęboko, jak olej. Pielęgnuje, ale też impregnuje drewno. Po użyciu wosku drewno jest matowe i jedwabiście gładkie. Podobnie jak w przypadku oleju, renowację powierzchni woskowanych najlepiej jest wykonać tym samym rodzajem produktu.

Wosk Tikkurila Nostalgia Wood Wax zawiera naturalny płynny wosk carnauba, który tworzy odporną na wodę i zanieczyszczenia powierzchnię. Istnieje także możliwość zabarwienia go na 1 z 10 dostępnych kolorów. Należy rozprowadzać 1-2 warstwy, w zależności od oczekiwanego efektu, przy pomocy gąbki, szmatki lub pędzla ze sztucznym włosiem.

Farba do drewna zupełnie kryje naturalny rysunek słojów. Świetnie sprawdzi się w przypadku, gdy mebel jest stary i podkreślanie struktury drewna nie będzie efektowne lub po prostu wtedy, gdy chcemy, aby był jednolicie kolorowy.

Do malowania drewna służą m.in. wodorozcieńczalne farby z linii Tikkurila Everal Aqua, które nie emitują przykrego zapachu podczas aplikacji i są szczególnie rekomendowane osobom ze skłonnościami do alergii. Do dyspozycji są trzy stopnie połysku:

– mat – Tikkurila Everal Aqua Matt 
– półmat – Tikkurila Everal Aqua Semi Matt
– połysk – Tikkurila Everal Aqua Gloss

Wszystkie występują w 13 tysiącach odcieni. Aplikujemy 1-2 warstwy farby, używając pędzla lub wałka.

JAK PRZYGOTOWAĆ POWIERZCHNIĘ

We wszystkich przypadkach przygotowanie drewna wygląda tak samo:

Oczyścić powierzchnię z kurzu, brudu, jeśli jest taka potrzeba – odtłuścić ją.
Uzupełnić ubytki szpachlówką Tikkurila Wood Putty (należy pamiętać, że w miejscach uzupełnianych szpachlówką wosk czy też olej będą się inaczej wchłaniać, co po wyschnięciu może powodować różnice w wyglądzie powierzchni w tym miejscu).
Zwilżyć powierzchnię wodą i pozostawić do wyschnięcia w celu uwidocznienia luźnych włókien drewna. Przy aplikacji produktów powłokowych typu lakier czy farba kryjąca może zaistnieć konieczność szlifowania po nałożeniu pierwszej warstwy.
Dokładnie zeszlifować powierzchnię.
Oczyścić powierzchnię z pyłu wilgotną szmatką.
Przed malowaniem powierzchnia powinna być sucha, czysta i matowa.

Mamy nadzieję, że wybór właściwego produktu i samo malowanie mebli z surowego drewna stało się dla Was prostsze. Jeśli natomiast macie pytanie dotyczące tego zagadnienia, zadajcie je na blogu, Facebooku lub Instagramie, a my odpowiemy na każde z nich w jednym z kolejnych wpisów. Trzymamy kciuki za metamorfozy Waszych mebli z drewna!

Źródło :Tikkurila