Jak zaprojektować mikroapartament

 

Kiedy przestrzeń Twojego mieszkania to zaledwie 24,49 m2 + 7,50 m2 antresoli nie ma miejsca na nietrafione rozwiązania. Oto mikromieszkanie - wykonane przez pracownie M2 Architektura. Kawalerka zaprojektowana dla singla lub pary posiada wszystko, czego potrzeba. Jak udowadnia projektantka - kilkanaście metrów wystarczy, aby żyło się wygodnie.
Trend mikromieszkań cały czas króluje na wnętrzarskim podwórku. Architekci podejmują wyzwania aranżowania coraz mniejszych przestrzeni, prześcigając się w pomysłach na estetykę i funkcjonalność. Tym razem mikrometrażem zajęła się pracownia M2 Architektura Wnętrze mikroapartamentu w stylu eklektycznym z dużą dozą mid-century modern. Wyzwaniem było zaprojektowanie nieszablonowej, kameralnej i jednocześnie ergonomicznej przestrzeni, w której komfortowo może zamieszkać singiel bądź też para.

 

 

 

 

 

 

Projekt i wizualizacje - M2 Architektura

 

Kilka prostych porad i trików jak urządzić małe mieszkanie używając odpowiednich kolorów do wnętrza.

 

Jak urządzić małe mieszkanie – 35 m czy maksymalnie 40 mkw?

Zasada nr 1  w pierwszej kolejności znajdźmy niebanalny pomysł na małe mieszkanie. Przede wszystkim sprecyzujmy, w jakim stylu chcielibyśmy je urządzić. Do wyboru mamy dziesiątki niepowtarzalnych konwencji – od skandynawskiej czy minimalistycznej po prowansalską bądź rustykalną. Każda z nich operuje różnymi środkami wyrazu, przekonuje nas do sięgnięcia po różne dodatki, meble oraz kolory.

Decyzja dotycząca stylu pociągnie zatem za sobą decyzję związaną z paletą barw. Doskonale, jeśli będą to tonacje raczej stonowane, nienachalne.

Zasadę nr 2 można streścić jako: jasne powiększa. Mimo iż ciemne, nasycone barwy mogą kusić i przyciągać, najlepiej się im opierać. Na małej powierzchni i przy niewielkim metrażu taka kolorystyka mogłaby dodatkowo zbytnio przeciążać wnętrze, sprawiać, że będzie się wydawało jeszcze mniejsze i bardziej zaciemnione. Aranżacje małych mieszkań w bloku, które możemy znaleźć w serwisach internetowych, udowadniają nam, że jasne barwy to znacznie lepszy kierunek. Dzięki nim wnętrze będzie wydawać się przestronniejsze.

Oczywiście nie musi to być tylko biel czy bardzo rozmyte odcienie szarości i błękitu, choć te w ciasnych wnętrzach, szczególnie jeśli to małe mieszkanie w stylu skandynawskim, sprawdzą się znakomicie.

Zasada nr 3 wybierz bazę. Z całej bazy kolorów powinniśmy wyodrębnić jedną barwę podstawową, taki kolorystyczny fundament. Stanie się ona motywem przewodnim aranżacji, punktem, wokół którego zorganizujemy wystrój mieszkania. Złamana biel w postaci odcienia Białe Żagle czy może tajemnicza szarość – Kopalnia Srebra? Smakowite Egzotyczne Curry czy też subtelna Arbuzowa Fiesta? Dany odcień będzie stanowił „bazę wypadową” do innych kolorów, podstawą dla kontrastów i kompozycji.

Zasada nr 4 przekonuje, aby określić odcienie uzupełniające, takie, które podkreślą tonację bazową, ale jednocześnie nieco ją „podkręcą”. Doskonale do kolorystycznych nadaje się piękny odcień Różowy a brąz. Jest nienachalny, a przy tym elegancki, ma w sobie pewien dyskretny urok. I – co ważne – chętnie wchodzi w dialog z innymi kolorami. Aranżacje małych mieszkań w bloku z wykorzystaniem tego odcienia to świetny pomysł. Wystrój może równie dobrze uwzględniać tajemnicze, nasycone zielenie, szarości i błękity (np. Szary Denim), jak i delikatne róże (chociażby Różany na Test). Pamiętajmy jednak, że lepiej zastosować je we fragmencie niż na wszystkich ścianach.

Małe mieszkanie – inspiracje i optyczne triki
Kolejna kluczowa reguła towarzysząca aranżacji małego mieszkania to: należy sprawić, by małe było większe! A przynajmniej, aby się takie wydawało. Wdróżmy kilka trików, które pozwolą na wizualne powiększenie przestrzeni.

Egzamin zda tu przede wszystkim ściana pomalowana w paski, dzięki którym pomieszczenie będzie wydawało się wyższe (paski pionowe) lub szersze (paski poziome). Dobrym rozwiązaniem w przypadku wąskich pokojów jest zaś pomalowanie węższej ściany na ciemniejszy kolor niż pozostałe. Jeśli zatem marzy nam się ciemniejsza czy bardziej nasycona barwa we wnętrzu (np. butelkowa Zieleń Boho), możemy jej użyć właśnie w takim celu.

Interesujący efekt osiągniemy, jeśli kolorem wyjdziemy nieco poza obręb jednej ściany. Co jeszcze? Kontrasty stworzone za pomocą wąskiego i wysokiego odcinka na ścianie także pozwolą na optyczne podwyższenie pomieszczenia, nawet jeśli ciemniejsza barwa będzie tą dominującą (zestawmy ze sobą np. Szykowny Turkus oraz Kwitnący Migdałowiec – czysta perfekcja!). Jeśli jednak przestrzeni rzeczywiście jest jak na lekarstwo, pomysł na małe mieszkanie oprzyjmy raczej na jasnych, rozmytych tonacjach.

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku? Wielozadaniowość
Powinniśmy zaakceptować mały metraż mieszkania. Oczywiście jednocześnie warto dążyć do osiągnięcia maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. W tym celu musi stać się ona wielofunkcyjna. Jak umeblować małe mieszkanie? Wąska wyspa kuchenna w kuchni stanowi tu jednocześnie miejsce spożywania posiłków, a salon – wygodny home-office. W korytarzu bez problemu zaprojektujemy garderobę z dużym lustrem, a w sypialni kącik do czytania z miękkim fotelem. Aby każdy z sektorów jak najlepiej spełniał swoją rolę, postawmy na multifunkcjonalne meble oraz projektowaną pod wymiar zabudowę.

Jak urządzić kawalerkę 25 m2?
Tu w zasadzie obowiązują te same zasady. Wielozadaniowość przestrzeni i poszczególnych sprzętów czy mebli to nasz numer jeden. Bez tego nie ma mowy o wygodnym mieszkaniu o takim metrażu. Poza tym kluczowa jest tu umiejętność podejmowania dobrych decyzji i opanowanie sztuki wyboru. Np. nie ma mowy, że kawalerka pomieści i sofę, i łóżko. Lepiej wybrać składany mebel, który będzie pełnił obie role. Stół kuchenny stanie się miejscem nauki i pracy, a blat w kuchni – także miejscem do przechowywania.

Może małe mieszkanie w stylu skandynawskim?

Wspominaliśmy o konwencji skandynawskiej. Często wybieramy ją do małych przestrzeni. Bardzo słusznie. Z uwagi na ograniczony dostęp do naturalnego światła słonecznego, architektura wnętrz w Skandynawii chętnie wykorzystuje pewne sprytne, wnętrzarskie triki.

Recepta, pomysł na małe mieszkanie w bloku w stylu skandynawskim jest więc prosty: bazujemy na jasnych tonacjach, które sprawiają, że wnętrze ma w sobie więcej światła. Mogą to być zimne szarości, sprawdzą się jednak też ciepłe odcienie beżu i kremu, szczególnie w tych bardziej zaciemnionych pomieszczeniach.

Co oprócz malowania? Maksymalnie odsłaniamy okno, rezygnujemy z ciężkich zasłon i firan, aby maksymalnie rozjaśnić pomieszczenia. wpuszczamy do wnętrza tyle słońca, ile tylko się da!

Kolejnym wyznacznikiem stylu skandynawskiego są naturalne materiały, zarówno, jeśli chodzi o wykończenie, np. podłogi, jak i meble. Drewno jest długowieczne, można je wielokrotnie odmalowywać i poddawać renowacji, dlatego to też sposób na wnętrze niewielkim kosztem.

Nowoczesne małe mieszkanie: to może się udać!
Świetnym pomysłem na małe mieszkanie jest również styl nowoczesny. Nowoczesne małe mieszkanie to niewielka liczba detali i raczej stonowanie kolorystyczne. Doskonale sprawdzą się tu kontrasty. Dla najlepszego efektu warto połączyć dość jasny odcień szarości, bieli, błękitu czy zieleni z ciemniejszymi dodatkami, które będą wręcz odcinać się na tle ścian. Nowoczesność lubi ponadto uporządkowane, geometryczne kształty (kanciasta kanapa, mocne półki, regał złożony z kilku brył-modułów), a to z kolei wpływa na wizualne uporządkowanie niewielkiej przestrzeni.

Niewielkie wnętrza mogą być wygodne i komfortowe. Pod warunkiem, że kreatywnie podejdziemy do przestrzeni! Stwórzmy własny, oryginalny projekt, zastosujmy wnętrzarskie triki, zręcznie żonglujmy barwami. Takie Kreatywne, fajne pomysły na małe mieszkanie, podpowiedzi, z łatwością znajdziemy w internecie. Warto się nimi zainspirować, aby stworzyć własny sposób na małą przestrzeń.

Żródło : Dulux