Nowoczesne domy w atrakcyjnej cenie

Skandynawski design w budownictwie, to przede wszystkim prostota i duże przeszklenia w połączeniu z rozwiązaniami ukierunkowanymi na funkcjonalność. Nowoczesne domy typu stodoła to budynki, które czerpią zarówno z tradycji, jak i najnowszych rozwiązań technicznych. To doskonałe połączenie sprawia, że projekty domów tego rodzaju wpisują się zarówno w przestrzeń miejską, jak i wiejską.

 

Projekty domów typu stodoła to coraz silniejszy trend w nowoczesnym budownictwie. Domy te świetnie sprawdzają się jako miejsce stałego zamieszkania lub jako domy letnie.

 

CZYM CHARAKTERYZUJĄ SIĘ DOMY STODOŁY?
Projekty tego rodzaju charakteryzują się prostą konstrukcją, niskimi kosztami budowy oraz bardzo często wykorzystaniem ekologicznych instalacji takich jak pompy ciepła czy rekuperacja. Jak sama nazwa wskazuje, domy w tym stylu, powstają na bazie prostokątnej bryły (lub połączenia dwóch brył, najczęściej w kształcie litery L) oraz dwuspadowego dachu.

W projektach rzadko stosowane są takie urozmaicenia jak balkony czy wykusze, co wpływa na obniżenie kosztów budowy. Decydując się na taki dom, należy zwrócić szczególną uwagę właśnie na parametry cieplne oraz komfort użytkowania. W przypadku okien oraz drzwi tarasowych istotne są między innymi takie czynniki jak łatwość otwierania, niski próg (w przypadku drzwi tarasowych) czy dobra jakość okuć.

 

Zalety domu typu stodoła
Projekty tego rodzaju doskonale wpisują się w naturalne oraz zurbanizowane otoczenie. Niekiedy stosuje się połączenie dachu płaskiego i skośnego, nadając w ten sposób bryle budynku nieco bardziej horyzontalny charakter, ale pozwala to uzyskać zadaszony taras i strefę wejściową (werandę). Wnętrze takiego domu jest niezwykle przestronne – dominują tu otwarte przestrzenie łączące pomieszczenia części dziennej z holem piętra. Zdarza się, że wysokość w salonie dochodzi nawet do 7 metrów!

Najważniejszą zaletą domów typu stodoła jest energooszczędność. Dlatego też w projektach, zazwyczaj od strony północnej rezygnuje się z okien (zmniejszając straty ciepła), a największe przeszklenia umieszcza się na południowej ścianie (dzięki czemu wnętrze jest naturalnie dogrzewane). Projekty domów w tym stylu, bardzo często zawierają również przeszklenie niemalże całej elewacji, co nadaje budynkowi bardzo nowoczesnego (bardzo popularnego obecnie) charakteru. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest uzyskanie bardzo ciekawego połączenia wnętrza domu z ogrodem.


artykuł awilux.pl

 

Przedstawiamy przykładowe projekty, których koszt budowy nie przekracza 400 000 pln

 

Opis projektu
MINI 5 G1 PLUS to energooszczędny, ciepły i tani w utrzymaniu dom, który zachwyca swoją szlachetną prostotą. Minimalistyczny i jednocześnie luksusowy spełni oczekiwania wszystkich miłośników nowoczesności połączonej z przytulnością. Dużym plusem projektu jest znakomite doświetlenie wszystkich pomieszczeń, a także pełna harmonia wnętrza i ogrodu. Spokój, elegancja i niezwykła funkcjonalność to gwarancja przytulnej wygody na lata. Koszty ogrzewania obliczono przyjmując założenia: powierzchnia ogrzewana - 157,03 m2, liczba mieszkańców - 4, EP = 52,08 kwh/m2/rok, dom wyposażony w powietrzną pompę ciepła VITOCAL 111-S, centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła VITOVENT 300-W oraz ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo można zainstalować panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne - nie uwzględniono ich w obliczeniach. Vitocal 111-S to kompaktowa pompa ciepła split powietrze/woda ze zintegrowanym 210 l zasobnikiem CWU. Wysoki współczynnik COP pozwala osiągnąć niskie koszty eksploatacji. Pompa jest wyposażona w moduł, który umożliwia nadzór i sterowanie pompą ciepła przez aplikację na smartfonie. Moduł wentylacyjny Vitovent 300-W połączony jest bezpośrednio z pompą ciepła. Dzięki wspólnemu pilotowi zdalnej obsługi praca pompy i modułu wentylacyjnego jest automatycznie synchronizowana. To połączenie systemowe umożliwia odpowiednie dostosowanie domowej centrali technologicznej do zapotrzebowania energetycznego budynku. Moduł fotowoltaiczny Vitovolt. Moduł jest odporny na czynniki atmosferyczne co zapewnia jego niezawodną eksploatację. Moduł fotowoltaiczny w połączeniu z pompą ciepła i rekuperacją oraz idealnie dobranymi podzespołami gwarantuje zużycie dużej ilości darmowego prądu na potrzeby własne. Gwarancja 10 lat na panele fotowoltaiczne.

Pow. użytkowa - 124,78 m²
Min. szer. działki - 21,74 m
Wysokość budynku - 9,63 m
Pow. zabudowy - 136,84 m²
Kubatura - 515,79 m³
Kąt nach. dachu - 45°
Pow. dachu - 141 m²
Liczba pokoi - 3

 

Opis projektu
Kompaktowy 03 to nowoczesna stodoła, nie tylko ze względu na formę, ale także na materiał elewacyjny. Jest to nasz pierwszy projekt, którego ściany zewnętrzne (pomijając bryłę garażu) w całości zostały zaprojektowane w okładzinie drewnianej, przez co zdecydowanie przyciąga on uwagę. Jest to też cecha, która wraz z rezygnacją z gabinetu na rzecz garażu jednostanowiskowego wkomponowanego w bryłę budynku, wyróżnia go na tle domów z rodziny Kompaktowy. Na uwagę zasługuje także oryginalna pergola tarasowa urozmaicająca ogrodową część budynku. Jak sama nazwa wskazuje, dom stanowi zwartą bryłę, przez co charakteryzuje się niskim kosztem użytkowania.

Pow. użytkowa - 79,48 m²
Min. szer. działki - 19,34 m
Wysokość budynku - 8,57 m
Pow. zabudowy - 60,25 m²
Kubatura - 395 m³
Kąt nach. dachu - 45°
Pow. dachu - 103,03 m²

 

 

Opis projektu
Projekt niewielkiego nowoczesnego domu z poddaszem użytkowym. Główna bryła budynku - prosta i podłużna, przekryta dachem dwuspadowym, odnosi się bezpośrednio do stylistyki „nowoczesnej stodoły”. Charakterystycznym elementem formy tej rodziny projektowej jest wysunięte obramowanie tarasu wykończone od wewnątrz deską elewacyjną. Pierwsza wersja z otwartym, dwupoziomowym salonem i antresolą posiada ponadto imponujące przeszklenie całej ściany szczytowej powiększające optycznie wnętrze. Program pomieszczeń został zaplanowany z myślą o rodzinie 3 osobowej, lub dwójce dorosłych. Na parterze znajduje się otwarta strefa dzienna łącząca salon, jadalnie i kuchnię oraz strefa intymna z sypialnią główną, łazienką, niewielka garderobą oraz gabinetem. Za kuchnią znajdują się ukryte schody prowadzące na poddasze, a pod nimi zlokalizowana jest niewielka spiżarnia. Na poddaszu umieszczona jest dodatkowa sypialnia i łazienka oraz antresola, która może pełnić funkcję wypoczynkową, biblioteki lub aneksu do pracy. Zalety projektu: • niewielkie wymiary zewnętrzne umożliwiające lokalizację budynku na małych działkach • prosta, nieskomplikowana forma • ponadczasowa stylistyka w typie nowoczesnej stodoły • optymalny program pomieszczeń dla 3 osobowej rodziny skondensowany na niewielkiej powierzchni użytkowej • nowoczesne, dwupoziomowe otwarte wnętrze części dziennej doświetlone dużymi oknami • projekt energooszczędny posiadający wentylację mechaniczną z rekuperacją w standardzie

Pow. użytkowa - 106,8 m²
Min. szer. działki - 17,04 m
Wysokość budynku - 7,33 m
Pow. zabudowy - 113,6 m²
Kubatura- 593 m³
Kąt nach. dachu - 45°
Pow. dachu - 159 m²
Liczba pokoi - 3 (1 + 2 na parterze)

 

 

Opis projektu
Projekt domu z poddaszem Rozważny 2 z piwnicą, z garażem 1-st., z dachem dwuspadowym, z tarasem, sprawdź!

Pow. użytkowa - 119,6 m²
Min. szer. działki - 17,65 m
Wysokość budynku - 9,75 m
Pow. zabudowy - 92,8 m²
Kąt nach. dachu - 45°
Pow. dachu - 129 m²
Liczba pokoi - 4 (3 + 1 na parterze)

 

Opis projektu
Projekt domu z poddaszem Rozważny 2 z piwnicą, z garażem 1-st., z dachem dwuspadowym, z tarasem, sprawdź!

Pow. użytkowa - 119,6 m²
Min. szer. działki - 17,65 m
Wysokość budynku - 9,75 m
Pow. zabudowy - 92,8 m²
Kąt nach. dachu - 45°
Pow. dachu - 129 m²
Liczba pokoi - 4 (3 + 1 na parterze)

 

 

Jeśli szukasz projektów domów skorzystaj z naszej bazy >>