Ogród zimowy przez cały rok
Kwitnący ogród w środku zimy to pragnienie każdego z nas. Jak spełnić tak kuriozalne marzenie? Wybudować oranżerię!
Ogrody zimowe budowano w parkach, ogrodach pałacowych i przy rezydencjach już w XVII wieku. Odbywały się w nich spotkania towarzyskie, turnieje, zabawy czy spektakle. Z definicji wynika, że ogród zimowy – inaczej oranżeria – to przeszklone pomieszczenie dobudowane do budynku mieszkalnego lub użytkowego.
Według najnowszych przepisów prawa budowlanego budowa wszelkich budynków gospodarczych o powierzchni do 35 m² nie wymaga wcześniejszego uzyskania pozwolenia. A zatem jeśli nasza oranżeria nie przekracza określonego w ustawie metrażu, nie tylko nie musimy wnioskować o pozwolenie na jej budowę, ale nawet nie musimy tej budowy zgłaszać.
Piękny salon czy ochrona domu?
Oranżeria może pełnić rozmaite funkcje. Może służyć jako miejsce relaksu, ochrona domu przed nadmiernym nagrzewaniem latem, pomieszczenie, w którym zimą przechowujemy rośliny nietolerujące mrozów lub też jako przedłużenie naszego salonu. Od tego, jaką funkcję pełnić ma nasz ogród zimowy, zależeć będzie jego lokalizacja i konstrukcja, a co za tym idzie – koszt budowy i konserwacji.
Ogrody zimowe powinny być zarówno piękne, jak i funkcjonalne. Obecnie, dzięki różnorodnym technologiom, możemy stworzyć klimat i aranżację odpowiadającą naszym najśmielszym oczekiwaniom.
Decydując się na budowę oranżerii, musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach. Jedną z najważniejszych jest ta związana z lokalizacją. Najlepszą stroną do wzniesienia konstrukcji będzie ściana wschodnia, południowo-wschodnia lub zachodnia. Budowa oranżerii przy ścianie południowej wiąże się ze zbyt intensywnym nasłonecznieniem, co w okresie letnim może stać się bardzo uciążliwe dla mieszkańców i niebezpieczne dla roślin, które mogą ulec poparzeniu. Z uwagi na niemal całkowity brak nasłonecznienia lokalizacja oranżerii od strony północnej będzie miała z kolei całkowicie odwrotne skutki.
Kolejną ważną cechą, na którą musimy zwrócić uwagę jest powierzchnia oranżerii. Pomijając fakt starania się o pozwolenie na budowę, należy wziąć pod uwagę również kwestię funkcjonalności. Powierzchnia ogrodu zimowego nie powinna być mniejsza niż 10 m². Jeśli chodzi o wysokość i bryłę – tutaj mamy dowolność, wszystko zależy od naszych upodobań. Ważnym elementem konstrukcyjnym jest nachylenie dachu. Od tego bowiem uzależniona jest ilość promieni słonecznych docierających do wnętrza pomieszczenia. Optymalny kąt nachylenia to 55-65°.
Jeśli gustujemy w płaskich dachach, pamiętajmy, że minimalne nachylenie nie może być mniejsze niż 10°. Należy pamiętać również o tym, by w oranżerii zadbać o wentylację. Jej rolę mogą spełniać nawiewniki, przesuwane lub uchylane okna dachowe, otwierane lub przesuwane elementy ścian lub systemy klimatyzacji.
Zimny zimowy ogród
Poza oranżerią, w której możemy relaksować się przez cały rok, wyróżniamy również ogród typu zimnego, który jest budowany bardziej dla roślin niż ludzi. Ściany wykonane są najczęściej z pojedynczych szyb, które nie stanowią szczelnej bariery dla temperatury czy wiatru. W słoneczny dzień pomieszczenie szybko się nagrzewa, ale równie szybko traci swoje ciepło.
Taki typ oranżerii jest wymarzonym królestwem dla roślin typu śródziemnomorskiego, roślin uprawianych w donicach, a także dla większości sukulentów.
Jakie rośliny wybrać?
Oranżerię typu ciepłego polubią:
aspidistra, aukuba, begonia, cibora, cissus, dracena, fatsja, filodendron, fitonia, grubosz, hoja, jatrofa, kalatea, maranta, nolina, pachypodium, pandan, palma (większość odmian), peperomia, strelicja, skrętnik, syngonium, storczyki, widliczka.
W oranżerii typu zimnego sprawdzą się:
agawa, araukaria chilijska, azalia indyjska, bluszcze (o zielonych liściach), bugenwilla, cissus australijski, cyklamen, cytrusy (cytryna, mandarynka), datura, fuksja, kaktusy, kamelia japońska, kawa, kolumnea, laur, oleander, oliwka, sansewieria.
Aranżacja wnętrza ogrodu zimowego
Oranżeria to nie tylko miejsce dla pięknych roślin, ale również nasza ostoja. Jej wystrój musi więc w pełni odpowiadać upodobaniom domowników. Pomysłów na aranżację ogrodów zimowych jest nieskończenie wiele, jednak zawsze bierzmy pod uwagę powierzchnię pomieszczenia. W małych ogrodach zimowych nie powinniśmy stosować ciężkich, ciemnych mebli, które optycznie mogą je jeszcze pomniejszyć. Sprawdzą się delikatne, jasne meble, idealnie pasujące do zielonych kompozycji.
Jeśli chcemy zaprezentować swoją indywidualność i kreatywność, możemy pokusić się o wprowadzenie nietypowych mebli. Pamiętajmy tylko o umiarze. Podobnie jak w przypadku wnętrz i ogrodów, oranżerię możemy zaplanować zgodnie z danym stylem, np. nowoczesnym, klasycznym czy skandynawskim. W takim wypadku zarówno w przypadku mebli, donic, jak i dekoracji czy oświetlenia bazujemy na formach odpowiadających danej stylistyce.
Woda w oranżerii?
Czemu nie? Podobnie jak w ogrodzie, w oranżerii również możemy zaaranżować niewielki staw, kaskadę, ścianę wodną czy fontannę. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się produkcją i montażem gotowych elementów wodnych o różnych rozmiarach, formach i wykonanych z różnorodnych materiałów.
Oranżeria, niezależnie od powierzchni i formy, powinna harmonijnie łączyć się z resztą budynku. Niebanalne wnętrze tego magicznego pomieszczenia może stać się nie tylko ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu czy spożywania posiłków, ale również pracy, czy rozwijania pasji.
W końcu nie od dziś wiadomo, że otoczenie roślinności ma zbawienny wpływ na nasze zmysły.
Źródło: Otico.pl
Fot. Pinterest