Projekt tygodnia - Absynt

 

ABSYNT - Co kryje się pod nazwą tego projektu?

To minimalistyczne wnętrze cechuje przestronność, harmonia przedmiotów względem siebie oraz jasne barwy.

W minimalizmie ważne jest to, by każdy element wyposażenia oraz detal został dokładnie przemyślany.

W takich wnętrzach bardzo często stosuje się zabudowy z gładkimi frontami, dzięki którym wszystkie elementy rozpraszające naszą uwagę zostają schowane. 

Styl ten eksponuje każdy gest projektowy, prowokując klarowne i przemyślane kompozycje, wysoką jakość użytych materiałów. Według nas ten projekt doskonale odzwierciedla wszystkie cechy dla tego stylu. 

Projekt została zrealizowany przez pracownie :

Ludwinowska Studio Architektury 

www.ludwinowska.pl

 

Kilka ważnych informacji o stylu minimalistycznym

Minimalizm, czyli kierunek w architekturze, powstał pół wieku temu w Japonii. Zgodnie z filozofią zen, z której czerpie inspiracje, najważniejsze w aranżacji jest utrzymanie porządku i spokoju. Pomieszczenia urządzone w tym stylu mają wprowadzać nas w błogi stan relaksu i sprzyjać głównie wypoczynkowi.

Minimalistyczne wnętrza charakteryzuje ład, prostota i elegancja. Nie ma tu zbędnych i przypadkowych przedmiotów. Aranżacje są pozbawione łuków, wypukłości czy wklęsłości. Ostatecznie każda minimalistyczna przestrzeń powinna odzwierciedlać zasadę: im mniej, tym lepiej. Nic więc dziwnego, że urządzając takie pomieszczenie, ograniczamy środki, formy i kolory.

Styl minimalistyczny charakteryzuje się przede wszystkim oszczędnością formy, powściągliwością w ilości zawartych idei, materiałów, dekoracji. Styl ten eksponuje każdy gest projektowy, prowokując klarowne i przemyślane kompozycje, wysoką jakość użytych materiałów oraz wybór dobrze zaprojektowanego wzornictwa przemysłowego.

Styl minimalistyczny idealnie pasuje do nowoczesnych i industrialnych wnętrz. Nadaje im lekkości i przestronności, dzięki czemu świetnie współgra z aranżacjami niewielkich powierzchni.

Kolorystyka i materiały wykończeniowe

- W odniesieniu do trendów kolorystycznych w przestrzeniach mieszkalnych przewidzianych na 2018 rok, miłośnicy minimalizmu mogą być spokojni. Mimo rewolucyjnych pomysłów zaplanowanych na nadchodzący rok, minimalizm we wnętrzach będzie królował nadal. Ideą tych trendów jest pozostawienie ścisłych schematów kolorystycznych, by odkryć urok organicznych odcieni, które pięknie mieszają się z kolejnymi barwami. Pomogą nam w tym miękkie, jakby nieco rozmyte naturalne barwy - począwszy od kolorów ziemi, poprzez zielenie i bezpieczne róże, które współpracują, by tworzyć wspólnie harmonię

Ważnym aspektem minimalistycznych wnętrz jest odpowiednio dobrany kolor ścian. Większe powierzchnie ścian powinny być jasne po to, by uzyskać efekt przestronności. Ciekawym pomysłem może okazać się skontrastowanie czystej barwy ścian z jednolitą formą mebli.

Sufity we wnętrzach minimalistycznych są z reguły białe, a podłoga zachowana w ciemnych, matowych bądź delikatnie połyskliwych jednolitych kaflach. Zwolennicy drewna mogą także wybrać deski o niezbyt intensywnych wzorach.

Wyposażenie

Styl minimalistyczny zyskuje coraz więcej zwolenników. Meble oraz przedmioty codziennego użytku charakteryzują się prostotą i niezwykłą funkcjonalnością. Nic nie jest tu dziełem przypadku. Ograniczenie ilości mebli i dodatków to jedna z podstawowych zasad minimalizmu. Wyposażenie, które wypełnia przestrzeń, musi być najwyższej jakości. Jest pozbawione ozdób, ale sama jego forma staje się dekoracją - dominują geometryczne, często możemy spotkać także powtarzalne połączenia brył i meble modułowe.

W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziemy sporo wysmakowanych minimalistycznych mebli, lamp czy akcesoriów. Nie trzeba zakładać, że całe wyposażenie musi charakteryzować się designerską formą, ale warto pokusić się o kilka ciekawych akcentów, które dodadzą wnętrzu indywidualności.

Meble oraz inne wyposażenie w tego rodzaju pomieszczeniach mają gładkie powierzchnie i są utrzymane w jednym kolorze. Najczęściej dominuje biel oraz chłodne barwy takie jak: czerń, granat czy odcienie szarości. Zabudowy meblowe pokrywają lakierowane fronty, które są uzupełnione o metalowe elementy.

Chętnie wykorzystuje się nie tylko tworzywa sztuczne, metal, szkło, ale także nowocześnie potraktowane drewno, kamień czy ceramikę. Łazienki i kuchnie są urządzone z możliwie największym uproszczeniem form. Zlewy i umywalki nie odznaczają się zanadto, a baterie są delikatną dekoracją.

Istotną rolę we wnętrzach minimalistycznych odgrywa oświetlenie. Designerskie lampy są bowiem nie tylko funkcjonalnym elementem wnętrza, ale bardzo często jedną z niewielu ozdób w mieszkaniu czy domu.