Ścieżki ogrodowe

Liczba i rodzaj materiału, z jakiego będą zbudowane ścieżki ogrodowe, zależy od sposobu zagospodarowania działki. Zobacz, jak z pomysłem wytyczyć ścieżki w ogrodzie i jakie materiały najlepiej sprawdzą się w ogrodowej przestrzeni. Ścieżki ogrodowe łączą odległe części działki, ułatwiają poruszanie się po ogrodzie, a także zdobią aranżację otoczenia wokół domu. Budowa ścieżki z kostki brukowej betonowej, z kamienia czy klinkieru nie jest trudna, więc można ją położyć samemu. Podpowiadamy, co wybrać na ścieżki ogrodowe.

Projektujemy ścieżki ogrodowe
Podjazd dla samochodu musi być zbudowany na odpowiednio przygotowanym podłożu. Ścieżka ogrodowa - niekoniecznie, bo jeśli jest to zaledwie 2-3 metry można ją zrobić, umieszczając w wyrównanym i ubitym podłożu kilka betonowych płyt, drewnianych bali albo powierzchnię ścieżki wysypać żwirem, a wzdłuż traktu zrobić rabaty kwiatowe lub założyć trawnik. Im mniej utwardzonych powierzchni tym lepiej, bo – wbrew pozorom – nie jesteśmy krajem zbyt zasobnym w wodę i tę opadową warto kierować bezpośrednio do gleby.

Rozmieszczenie ścieżek ogrodowych należy przewidzieć już na początku projektowania ogrodu. Choć ścieżki ogrodowe pełnią funkcję czysto użytkową - łączą często odwiedzane obszary działki - w dużym stopniu kształtują przestrzeń i decydują o charakterze otoczenia domu. Wprowadzają w kompozycję dynamikę, wyznaczają kierunek przemieszczania się po działce, prowadzą do atrakcyjnych miejsc.

Ścieżki ogrodowe sąsiadujące z trawnikiem powinny leżeć na równi z murawą, bo to ułatwi koszenie (swobodnie można przejeżdżać kołami kosiarki po nawierzchni). Ścieżki ogrodowe przylegające do rabat warto ułożyć trochę wyżej, ponieważ to zapobiegnie wypłukiwaniu ziemi na nawierzchnię w czasie deszczu lub podczas podlewania.

Ścieżki ogrodowe z kostki betonowej
Beton to najczęściej wykorzystywany materiał do utwardzania nawierzchni wokół domu, także ścieżek ogrodowych. Rozmaite kształty i wielkość elementów, a także różne wykończenie ich powierzchni i ich bogata kolorystyka pozwalają dopasować nawierzchnię ścieżki w ogrodzie do otoczenia utrzymanego zarówno w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Możemy wybrać kostki stylizowane na stare, naśladujące kamienny bruk i płyty imitujące cięty granit czy surowy piaskowiec. Z barwionego i fakturowanego betonu produkowane są elementy do złudzenia przypominające deski, bruk drewniany albo stare podkłady kolejowe - bardzo efektownie wyglądają ścieżki ogrodowe z nich zrobione.
Często w kolekcjach firm są elementy różnej grubości – tych najcieńszych (i najtańszych) używa się do utwardzania ścieżek ogrodowych, grubsze służą do wyłożenia podjazdu do garażu. Na ścieżki w ogrodzie wystarczą kostki brukowe lub płyty grubości 4 cm. Choć elementy betonowe charakteryzuje duża trwałość, warto je zaimpregnować, by zmniejszyć wnikanie wody i zanieczyszczeń w głąb ich struktury.
Należy również zachować ostrożność zimą przy ich odśnieżaniu ścieżek ogrodowych – lepiej nie skuwać lodu ostrymi narzędziami, bo można uszkodzić ich zewnętrzną warstwę.

Ścieżki ogrodowe z bruku klinkierowego
Jeśli wybierzemy klinkier na ścieżki ogrodowe, to mamy pewność że będzie to materiał solidny i trwały. Nie niszczeje pod wpływem warunków atmosferycznych, nie zmienia koloru, nie chłonie brudu, jest odporny na uderzenia i ścieranie. Poza tym ładnie wygląda w otoczeniu roślin. Ścieżki ogrodowe ułożone w klasyczną jodełkę - szczególnie te o tradycyjnej rdzawej barwie - przywodzą na myśl staromodne romantyczne ogrody. Bardzo efektowne są elementy postarzane lub ręcznie formowane o nierównej powierzchni i naturalnych przebarwieniach.
Do utwardzania ścieżek w ogrodzie stosowany jest bruk klinkierowy grubości 4 cm (zwykle są to cegły wielkości 20 x 10 cm lub kostka 5 x 5 cm). Wytrzymuje on nacisk samochodu osobowego, a więc można go także użyć do wykończenia podjazdu do garażu czy podwórza przed domem.Autor

Kamień na ścieżki ogrodowe
Ścieżki w ogrodzie z kamienia są naturalne, szlachetne i uniwersalne – pasują do każdego otoczenia i dobrze wyglądają w połączeniu z innymi materiałami. Najczęściej ścieżki ogrodowe utwardzane są kostkami granitowymi (najpopularniejsze barwy to szary i rudy, ale mogą też być czerwone) grubości 4/6 cm (1 t takich kostek wystarczy na 8,5 m2 nawierzchni). Granit jest twardy i bardzo trwały, nie szkodzą mu woda i mróz, nie musi być impregnowany. Podobne właściwości mają bazalt (czarny kolor), porfir (skała o szaro-czerwono-brązowej barwie) i sjenit (może mieć kolor szary lub prawie czarny). Z nich także produkowana jest kostka brukowa.

W ogrodzie, wśród zieleni, bardzo ładnie wyglądają nieformalne ścieżki ogrodowe z ułożonych luźno nieregularnych kamiennych płyt. Można je obsiać trawą lub obsadzić niskimi roślinami (na przykład macierzanką lub płomykami szydlastymi na słońcu, a karmnikiem ościstym w cieniu). Do ich budowy często wykorzystywany jest piaskowiec. Jest on mniej trwały od innych skał – ma porowatą strukturę, więc łatwo chłonie wodę, szybciej się brudzi, porasta glonami i niszczeje pod wpływem mrozu – dlatego należy go zaimpregnować.

 

 

Autor: Elżbieta Długosz, muratordomu