Urządzamy mieszkanie w stylu prowansalskim

Styl prowansalski, jak sama nazwa wskazuje, zrodził się w Prowansji, w południowej części Francji. Jest przytulnym, ciepłym wnętrzem antycznego ducha, mającym fanów na całym świecie.

Na pierwszy rzut oka styl prowansalski wydaje się prosty: jasny, przytulny, ciepły, z dużą ilością szczegółów. Jednak aby go stworzyć, trzeba mieć nieskalany gust i poczucie umiaru. Najważniejszą rzeczą w tym stylu są lekkie i naturalne materiały.

Jeśli chcesz żyć w komfortowej, ciepłej, przytulnej atmosferze, jeśli lubisz pastelowe odcienie, delikatne kolory, naturalne materiały, białe obrusy, to styl prowansalski jest idealny do Twojego domu.

 

 

 

Estetycznie, ten styl wyróżnia się harmonijnymi, dość różnymi detalami i przytulnością: powiew przeszłości, zużyte meble, rdza, szorstkie faktury na ścianach, światło i ciepłe kolory, miękkie tkaniny, mnóstwo motywów roślinnych. Wszystko wskazuje na to, że dom przenosi się do francuskiej wioski, w której łatwo i naturalnie pojawiły się niewiążące, ale jednocześnie bardzo wyrafinowane wnętrza.

 

 

Ściany, sufity i podłogi

Wnętrze stylu prowansalskiego narzuca specjalne wykończenie ścian. Po pierwsze, pożądane odcienie światła, zazwyczaj żółte lub lawendowe, mogą być również oleiste, piaszczyste, ochry, pomarańczowe i brązowe. Po drugie, powierzchnia ściany musi być szorstka i lśniąca. Jeśli takie ozdobne elementy nie są dla Ciebie odpowiednie z tego czy innego powodu, wybierz podobną tapicerkę. Tapicerka z tkaniny, narysowana małym wzorem kwiatowym, będzie dobrze wyglądać.

 

 

Podłogi powinny być drewniane, z pęknięciami i wyprane jak w prawdziwym wiejskim domu. W kuchni lub korytarzu wybierz płytki przypominające kamienie naturalne lub glinę.

Sufit można ozdobić dekoracyjnymi belkami, które optycznie powiększą przestrzeń.

 

 

Meble

Antyczne meble im bardziej są szorstkie, starsze z jasnymi oznakami zużycia - tym lepiej. Wyblakły gobelin lub luźna farba mebli tylko wzmacnia nastrój stylu. Nawiasem mówiąc, idealnie pasuje do z grubsza pomalowanych ścian. Tak więc, przy odnawianiu mebli, nie należy przesadzać, aby nie oderwać ich od cennych znaczników czasu. Stare lub specjalnie postarzane meble, zwłaszcza zabytkowe, jak żadne inne pasujące do stylu prowansalskiego. Meble muszą wyraźnie odzwierciedlać ostatnie lata.

Możesz wybrać meble z rattanu, przedmioty rattanowe mogą ozdobić zagłówkiem łóżka lub drzwi szafy. Odpowiednie torby i pudełka z wikliny.

Antyczny stół, krzesła czy sofa to nie jedyne meble nadające się do prowansalskiego stylu. Starożytny kredens, w którym za szkłem są dania obiadowe przekazywane z pokolenia na pokolenie, doskonale pasuje do kuchni. Taki kredens idealnie pasuje do ścian, w których podajesz antyczne ozdobne talerze lub miedziane przybory kuchenne.

 

 

Kolory i materiały

Prowansalski styl charakteryzuje się naturalnymi kolorami - łagodnym żółtym, jasnofioletowym, przypominającym kwiaty lawendy, białą, czerwoną pieczoną gliną lub zieloną awokado. Chociaż sam styl ze wszystkimi szczegółami jest łagodny i romantyczny, tekstura ściany jest szorstka, w barwie dobrze jest pozostawiać jaskrawe ślady farby, kamienie lub inne nierówności materiałów.

Jeśli chcesz łagodniejszy motyw, możesz wybrać tapety bogato zdobione ornamentami kwiatowymi. W stylu prowansalskim do teksturowanych lub ozdobnych ścian doskonale pasują do monochromatycznych zasłon z naturalnego materiału. Naturalność i autentyczność w tym stylu są koniecznością. Jest ważny w materiałach, fakturze i ozdobach.

 

 

Kwiaty i akcesoria

Typowe wnętrza Prowansji to lustro z masywnymi zabytkowymi ramami, twardymi świecznikami, haftowanymi lub szydełkowanymi obrusami i serwetkami, zabytkowymi dywanami i mnóstwem romantycznych motywów kwiatowych zdobionych poduszkami. Najczęściej używanymi ozdobami są oliwki, słoneczniki, winogrona a zwłaszcza motywy lawendy.

 

 

Biorąc pod uwagę, że Prowansja jest po prostu rajem kwiatów nie można zrezygnować z motywu kwiatowego wnętrza. Ważne jest, aby pamiętać o wielu uroczych drobiazgach, które sprawiają że czujesz się komfortowo i poprawiają nastrój stylu prowansalskiego. Więc jeśli masz oprawione w ramy zdjęcia rodzinne - muszą być wyświetlone. Klasyczne malowidła i antyczne świeczniki, ceramika ozdobiona motywami kwiatowymi i oczywiście w nich bukiety kwiatów z pola. Będą wyglądać świetnie w słoiku lub filiżance. Jeśli masz antyczne gadżety, pudełka i ramki do zdjęć techniki decoupage to koniecznie to wykorzystaj.