Jakie panele podłogowe wybrać

Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych wyborów w aranżacji podłóg. Należy jednak pamiętać, że panele panelom nie są równe i dobór odpowiednich wcale taki łatwy nie jest. Należy wiedzieć na co zwracać uwagę przed zakupem, aby mogły nam służyć nie przez jeden czy dwa sezony, ale przez lata. Jak wybrać panele podłogowe? Czym się przy tym kierować?

 
Czym kierować się przy wyborze paneli podłogowych?

Dla wielu osób kwestia wyboru paneli podłogowych wcale nie jest taka prosta. W przypadku zakupów do domu, jak również i w wielu innych kwestiach kierujemy się przede wszystkim ceną. Nikt nie chce wydawać za dużo i to jest oczywiste. Jednak w pierwszej kolejności to nie cena powinna być wyznacznikiem, a to, do jakiego pomieszczenia będą panele i jak często będzie się po nich chodzić. Na wielu stronach internetowych z wyposażeniem wnętrz typu homebook.pl/produkty/panele-podlogowe, można znaleźć oferty obfitujące w różne wzory, kolory i modele paneli podłogowych. Warto dowiedzieć się na co zwracać uwagę już na etapie poszukiwania.

Jaki rodzaj paneli podłogowych wybrać?


Na rynku mamy kilka podstawowych rodzajów paneli. Wśród najpopularniejszych znajdują się te drewniane i laminowane. Warto przy tym dodać, że wbrew pozorom, panele laminowane są lepszej jakości i zdecydowanie trwalsze nić panele drewniane. Najwyraźniej widać to po udzielanej gwarancji przez producentów – w przypadku laminatów sięga ona nawet 100 lat.

 

Wśród rodzajów paneli warto także wymienić panele winylowe, które często wykorzystywane są w kuchni, salonach czy sypialniach i bardzo dobrze imitują drewno. Cechują się wysoką wodoodpornością, dzięki warstwie winylowej. Są jeszcze panele polimerowe, z użyciem nowoczesnej nanotechnologii. Ten rodzaj paneli jest bardzo cichy i odporny na zabrudzenia, jednocześnie cechując się dużą wytrzymałością.


Jaka grubość paneli podłogowych?
 

Wbrew pozorom grubość paneli ma tutaj duże znaczenie. Zbyt cienkie narażone są na odginanie i poddawanie się większym ciężarom. Dlatego też zdecydowanie lepsze są grubsze panele, które są odporne na odkształcanie oraz o wiele bardziej wytrzymałe. Grubość paneli powinna wynosić nie mniej niż 8 milimetrów, jednak zdecydowanie lepsze są te mające 10-12 milimetrów. Grubość paneli wiele mówi o ich jakości.

  
Jaka klasa ścieralności paneli podłogowych?
 

Jedną z podstaw oznaczania paneli podłogowych jest ich klasa ścieralności, która jasno określa stopień codziennego użytku. Oznaczenia określa się za pomocą symboli: AC1, AC2, AC3, AC4, AC5, AC6. Innymi słowy, im wyższa klasa ścieralności, tym panele są bardziej odporne na codzienne użycie (to jak często się po nich chodzi i w jakim obuwiu). Przykładowo panele AC5 i AC6 powinny dać radę w przypadku standardowej rodziny w często uczęszczanych pomieszczeniach domowych, jak korytarze czy salony i sypialnie.

Warto również wspomnieć, że innym rodzajem oznaczeń, jest stosowanie symboli W1, W2, W3, W4, W5, W6, które są zamiennikami dla oznaczeń AC (AC1=W1).


Jaka klasa użyteczności dla paneli podłogowych?
 

Drugą ważną cechą paneli, na którą powinno się zwracać uwagę, jest ich klasa użyteczności. I tutaj mamy do czynienia z symbolami liczbowymi, a są nimi: 21, 22, 23, 31, 32 i 33. Co one oznaczają? Przede wszystkim warto wiedzieć jak odczytywać te liczby. Pierwsza z cyfr ukazuje rodzaj pomieszczeń do jakich są panele przeznaczone. W przypadku 2 – przeznaczenie domowe, przy 3 – miejsca użyteczności publicznej. Druga z cyfr określa natężenie ruchu: 1 – niskie, 2 – średnie, 3 – wysokie. Mówiąc prościej i posługując się przykładem, panele podłogowe o oznaczeniu 22 będą dobre do użytku domowego, w pomieszczeniach o średnim natężeniu ruchu.

 
Jak montować panele podłogowe?
 

Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto wspomnieć, a mianowicie sposób montażu paneli. Obecnie mamy dwa rodzaje sposobów, w jaki można łączyć deski, czyli zatrzaskowy (bezklejowy) i klejowy. Atutem montażu bezklejowego jest szybkość kładzenia podłogi, co można wykonać nawet samodzielnie. Panele klejona wymagają jednak więcej wiedzy i doświadczenia, ponieważ źle położone mogą się rozjechać czy wybrzuszyć, a to potem ciężko naprawić, a co za tym idzie do ich położenia potrzebny jest specjalista.

Przy tej okazji warto wspomnieć jeszcze o podłożach, na których należy kłaść panele. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że powierzchnia powinna być gładka i równomierna oraz bez żadnych zanieczyszczeń. Nieodpowiednie przygotowanie może utrudnić równe położenie paneli, a w przyszłości poważnie naruszyć ich strukturę.

Jeśli chcesz kupić kliknij >>

źródło: w narzedzi