Jak dobrać tekstylia do wnętrza

Dodatki są niezwykle ważne – to one nadają wnętrzu styl. Ich zmiana wpływa na styl całego pomieszczenia. Szczególną rolę odgrywają tekstylia, takie jak dywany, poduszki i zasłony. Ocieplają wnętrze i tworzą klimat, dlatego już na etapie projektowania trzeba zadbać, aby były właściwie dobrane.

Jak dobrać tekstylia?
Dodatki są ukoronowaniem wystroju, a niektóre z nich mają też bardzo praktyczne zastosowanie. Takim elementem jest dywan, który nie tylko zdobi, ale również ociepla oraz wycisza wnętrze. Jasny optycznie powiększy i rozjaśni pomieszczenie, ciemne pokrycie je zmniejszy. Kolor trzeba więc dobrać do rozmiaru wnętrza, ale nie tylko – jasny dywan będzie nieodpowiedni do pokoju dziecięcego lub do często używanych pomieszczeń, na przykład przedpokoju. Dywan może być w żywej, energetycznej kolorystyce, będzie wtedy idealnym uzupełnieniem minimalistycznych wnętrz.

Trzeba także zwrócić uwagę na wzory na dywanie. Gładkie pokrycie podłogi pasuje do bogato wyposażonych pomieszczeń, we wnętrzach o stonowanym wystroju można pozwolić sobie na więcej. Jaki rozmiar dywanu wybrać? Duży przytłoczy pokój, a mniejszy pomoże go powiększyć. Jeśli podłoga jest piękna, nie warto zasłaniać jej dywanem – w tym przypadku powinien on być dodatkiem, nie najważniejszą ozdobą.

 

 

Kolejnym dodatkiem, który warto umieścić w pokoju, są zasłony. Są dekoracją okien i wnętrza, osłaniają pomieszczenie, dodają prywatności i chronią przed słońcem. Przy małych oknach i w wnętrzach o niewielkiej powierzchni należy wybrać lekkie, jasne materiały. Bogatsze i ciężkie tkaniny będą pasowały do dużego pokoju oraz większych okien. We wnętrzach o tradycyjnym charakterze najlepsze będą materiały takie jak tafta i żakard. W nowoczesnych przestrzeniach najlepiej zawiesić gładkie tkaniny. Wybór wzoru i koloru zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać – zasłony w kolorze ścian nadadzą harmonijnego charakteru, a materiał w kontrastowych odcieniach lub ozdobione wzorami mogą kontrastować z wystrojem i być oryginalnym elementem dekoracyjnym.

 

 

Na łóżku, kanapie, fotelu lub parapecie często umieszczamy poduszki, dzięki którym każde siedzisko staje się wygodniejsze i bardziej zachęcające. Nie trzeba wymieniać mebli lub obicia, aby nadać im nowy wygląd. Na gładkich sprzętach najlepiej prezentują się poduszki we wzory, na wzorzystych obiciach lepiej umieścić dodatki w gładkich poszewkach. Szorstkie i gładkie lub lśniące i matowe zestawienia tworzą oryginalne kontrasty. Warto, aby kolory poszewek nawiązywały do pozostałych elementów wystroju wnętrza. Poduszki mają różne kształty i wielkości, ciekawy efekt daje połączenie różnych modeli.