Jaki taras wybrać?

Dzisiejszy rynek umożliwia nam wybudowanie tarasu o jakim marzymy. Można dowolnie przebierać w dostępnych materiałach i decydować zarówno o kształcie, kolorze jak i rodzaju wybranej nawierzchni. Jednak przed podjęciem jakichkolwiek decyzji warto rozważyć kilka kwestii.

Po pierwsze – jaki jest styl naszego domu, nowoczesny czy tradycyjny? Czy taras będzie towarzyszył elewacji drewnianej, kamiennej, ceglanej czy może tynkowanej?
Po drugie – jakie mamy możliwości techniczne na wybudowanie tarasu? Czy budujemy go na gruncie, na ogrzewanej czy nieogrzewanej płycie stropowej, a może na przygotowanej już wcześniej wylewce betonowej?
Po trzecie – jaki chcielibyśmy rodzaj nawierzchni? Czy marzymy o prawdziwym drewnie, może do domu bardziej pasuje jednak kostka lub płyty betonowe, a może strzałem w dziesiątkę będzie prawdziwy kamień?
Każda decyzja pociąga za sobą oczywiście koszty, ale warto również pamiętać, że taras wykonuje się raz na kilkanaście lat, zaś urlopy są krótkie, a taras może stać się jednym z najczęściej użytkowanych miejsc w ogrodzie. Dlatego warto przeanalizować wszelkie aspekty i później cieszyć się z małych przyjemności i chwil spędzonych w wymarzonym ogrodowym salonie.

Pomysł na taras - kostka betonowa
Jednym z najpopularniejszych materiałów na tarasy jest kostka betonowa. Dostępność różnorodnych kolorów i kształtów daje szansę na dowolną aranżację nawierzchni. Z łatwością znajdziemy kostki gładkie, fakturowane, z dodatkiem np. piasku granitowego lub bazaltu, mechanicznie postarzane, o krawędziach fazowanych, bez faz czy zaokrąglonych. Kostka betonowa jest małym elementem, dzięki czemu nie tylko ułatwia wyłożenie powierzchni o nietypowych kształtach, ale również wzbogaca strukturę powierzchni. Jednak ze względu na dużą ilość niewielkich elementów jej ułożenie może okazać się bardziej kosztowne.

Kostkę najczęściej układa się na gruncie. Podłoże pod nawierzchnię powinno być bardzo dokładnie przygotowane, co uchroni w przyszłości przed przerastaniem chwastami oraz zapadaniem nawierzchni. Kostkę układa się na 20–30 cm warstwie podkładu ze starannie ubitego tłucznia, pospółki lub żwiru. Na jego wierzchniej warstwie wykonuje się 5 cm podsypkę cementowo- piaskową – po jej dokładnym wyrównaniu można układać kostkę betonową. Fugi wypełnia się piaskiem lub specjalnym miałem np. bazaltowym.


Pomysł na taras - płyty betonowe
Obecnie w architekturze króluje modernizm. Coraz częściej projekty nowych domków jednorodzinnych nawiązują do minimalizmu, prostych form stanowiących tło dla otaczającego krajobrazu. Idealnym rozwiązaniem na nawierzchnie stają się w takim wypadku płyty – znakomicie wpisujące się w nowoczesną architekturę. Podobnie jak w wypadku kostki betonowej – płyty można wybrać w różnorodnym kolorze i kształcie, jednak obecnie największy swój renesans przechodzi naturalny kolor betonu – szarość. Na gruncie układanie płyt betonowych jest analogiczne do kostki.


Pomysł na taras - bruk klinkierowy
Cegła klinkierowa jest znakomitym materiałem na nawierzchnie i alternatywą dla kostek czy płyt betonowych, a nawet kamienia. Przy elewacjach budowanych z cegieł – to pewien sposób na osiągnięcie harmonii otoczenia. Cegły klinkierowe są znacznie twardsze od cegieł stosowanych na elewacjach budynków, dlatego też przeznaczone są do układania nawierzchni. Za wyższymi parametrami idzie w górę oczywiście cena – jednakże zwykle nawierzchnie ceglane nie są wielkich rozmiarów, gdyż zastosowanie ich w nadmiarze wpływa niekorzystnie na odbiór otoczenia. Zaletą cegły jest możliwość łączenia jej na kilka różnych sposobów. Najczęściej wykorzystywane do układania nawierzchni są wiązania w jodełkę, wozówkowe, blokowe lub płytkowe.

Pomysł na taras - kamień naturalny
Nawierzchnie z kamienia naturalnego urzekają od pierwszego spojrzenia. Faktura, niejednolity kolor oraz często niepowtarzalność każdego z elementów powodują że płaszczyzna staje się oryginalna. Taras wykonany z naturalnych materiałów z pewnością zachwyci niejednego konesera. Powszechnie na tarasy stosuje się kostki kamienne np. granitowe, bazaltowe czy sjenitowe. Obecnie można również dostać różnego rodzaju kamienie w postaci wielkoformatowych lub małoformatowych płytek.

Montaż takiego materiału wykonywany jest ściśle według wskazówek producenta (ważny jest dobór klejów i fug) – na wcześniej przygotowanej wylewce betonowej. Dużą zaletą kamienia jest dostępność zarówno w małych, jak i dużych formatach – można zatem na jednej powierzchni tarasu zastosować dwie lub więcej wielkości tego samego materiału i w ten sposób uzyskać niepowtarzalny wzór. W zależności od rodzaju kamienia producenci proponują również możliwość uzyskania różnej powierzchni nawierzchni. Możliwe jest wykonanie powierzchni łupanych, polerowanych, drapanych, szczotkowanych, szlifowanych, czy płomieniowanych.

Pomysł na taras - deska tarasowa z drewna egzotycznego
Taras drewniany jest marzeniem niejednego właściciela ogrodu. Z powodzeniem tworzy on harmonijne połączenie pomiędzy wnętrzem domu a otaczającym krajobrazem. Chcąc cieszyć się drewnianym tarasem przez lata – warto dokładnie zastanowić się przed wyborem materiału na jego budowę.

Drewno egzotyczne jest bardzo dobrym rozwiązaniem – jest ono zdecydowanie bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż drewno krajowe. Wpływa na to jego wysoka gęstość oraz duża ilość zawartych w nim garbników. Na rynku do wyboru jest wiele gatunków drewna różniących się nie tylko właściwościami technicznymi, ale również kolorem czy układem słoi. Wyboru należy dokonywać w zależności od uzyskania zamierzonego efektu i możliwości poniesionych kosztów.

Niektórzy producenci proponują całe systemy tarasów drewnianych, na które składają się deski tarasowe, legary, łączniki, podkładki i inne elementy, które pozwalają na montaż tarasów bez widocznych wkrętów czy śrub. W zależności od preferencji klienta powierzchnie desek mogą być gładkie lub ryflowane.

Drewniane tarasy montuje się na legarach, które ustawia się na utwardzonym podłożu – może to być: wylewka betonowa z równym spadkiem, płyty chodnikowe, słupki betonowe, pasy betonowe pod legarami. Przy tarasach drewnianych należy pamiętać o konieczności ich corocznej konserwacji, jednak jeśli nie zlekceważymy tego obowiązku, z pewnością będziemy mieli dużo radości z ich korzystania. Koszt systemu – w zależności od rodzaju drewna około 400–500 zł/m2.


Pomysł na taras - deska kompozytowa
Deska kompozytowa stała się alternatywną tarasów drewnianych. Coraz częściej klienci sięgają po ten rodzaj materiału. Niewątpliwą ich zaletą jest trwałość, brak konieczności corocznej konserwacji (szlifowania, malowania czy olejowania) oraz łatwość montażu. Deski kompozytowe są mieszaniną trocin drewna i polichlorku winylu. Barwione są na etapie produkcji, dzięki czemu w późniejszym użytkowaniu nie wymagają ponownego malowania. Dzięki szczotkowaniu ich powierzchnia jest antypoślizgowa.

Podobnie jak w niektórych tarasach drewnianych, producenci oferują całe systemy tarasowe – zawierające deski, legary, maskownice i wszelkiego rodzaju łączniki, które mocują system bez widocznych wkrętów. Decydując się na taki taras należy wybrać producenta i u niego kupić cały system – lepiej unikać zbieraniny elementów różnego pochodzenia. Deski układane są ściśle według zaleceń producenta – na legarach montowanych na równej wylewce betonowej. Koszt systemu – około 200–300 zł/m2.


Autor: Anna Grąziewicz-Kinsner, Budujemy Dom