Jakie deski tarasowe wybrać?

Drewniany taras nie tylko dobrze wygląda, ale i może nam służyć przez długie lata. Wszystko jednak głównie zależy od gatunku drewna z jakiego jest wykonany. Do wyboru mamy drewno egzotyczne i krajowe. Które lepsze?  

Jakie drewno egzotyczne na taras wybrać?
Na drewniany taras najlepiej wybrać taki gatunek, który cechuje się po pierwsze wysoką twardością, a po drugie największą gęstością. Takie parametry w pełni spełnia słynące właśnie z wyjątkowej trwałości deski z drewna egzotycznego. To oczywiście przekłada się na wysoką cenę tarasowych desek z drewna egzotycznego - w zależności od gatunku od ok. 190 zł/m2 do ok. 480 zł/m2.  

Drewno egzotyczne ponadto, wykazuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne czy działanie szkodników chemicznych. Niektóre gatunki zawierają oleiste substancje, co stanowi ich naturalne zabezpieczenie przed działaniem wody, grzybów i pleśni. Dzięki temu nie jest konieczna impregnacja. Warto jednak wiedzieć, że tego typu drewno ma tendencję do patynowania.

Na wierzchniej warstwie desek pod wpływem działania czynników atmosferycznych pojawia się srebrny nalot, który jednak nie jest oznaką starzenia się i nie wpływa na obniżenie technicznych walorów drewna. Aby zapobiec pojawieniu się patyny wystarczy od czasu do czasu zastosować specjalne oleje do pielęgnacji tarasów. Okres użyteczności tarasu z drewna egzotycznego jest szacowany na nawet ponad 30 lat.

Bangkirai  
Niewidoczny rysunek słojów 
Kolor: jasny brąz, ciemny brąz, brązowo-żółty  

 

Wady i zalety drewna egzotycznego  
Bez wątpienia deski tarasowe wykonane z drewna egzotycznego postrzegane są jako produkt premium. Nic nie może równać się z niepowtarzalną kolorystyką i naturalnym wyglądem jaki tworzy ten rodzaj materiału. Dodatkowo możemy zastosować go zarówno na niewielkim balkonie, a także na sporym, przydomowym tarasie. Musimy się jednak liczyć z wysokimi kosztami zakupu desek: od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Taras egzotyczny posłuży przez wiele lat, jeśli będziemy o niego dbać i impregnować przynajmniej raz w roku. Gama kolorystyczna egzotyki jest niezwykle bogata: od ciepłych miodowych barw, przez jasne brązy i odcienie czerwieni, po ciemne głębokie odcienie miedzi i brązu. Tego rodzaju materiał wkomponuje się idealnie zarówno w nowoczesne jak i klasyczne wykończenie budynku.

Drewno iglaste na taras  
Piękny i niepowtarzalny rysunek słojów oraz niewygórowana cena – te dwie cechy sprawiają, że deski tarasowe z drewna iglastego mają wielu zwolenników. Rodzime gatunki jednak są miękkie i nie wykazują się tak dużą trwałością jak drzewo tropikalne. 

W łatwy sposób chłoną wodę i dosyć szybko są zasiedlane przez mikroorganizmy i grzyby, a afektem tego jest butwienie. Z tego też powodu deski z drewna krajowego muszą być rokrocznie impregnowane, co wydłuża ich żywotność do kilkunastu lat.  

Które gatunki drewna iglastego są polecane na taras?  


Sosna  
Łatwość w obróbce 
Odporna na działanie warunków atmosferycznych, owadów i grzybów – dzięki impregnacji ciśnieniowej 

Modrzew syberyjski 
Numer 1 jeśli chodzi o drzewa iglaste na taras 
Niezła twardość 

Modrzew europejski 
Słabsze parametry od modrzewia syberyjskiego 
Przystępna cena  

Świerk  
Gęste ułożenie słojów 
Mniejsza żywiczność od sosny  

W związku z tym, że taras ma służyć i cieszyć nasze oczy przez wiele lat, dobrze jest poważnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniego gatunku. Dzięki temu, nie będziemy żałować pochopnie podjętej decyzji. Powyższe informacje z pewnością pomogą przyszłemu, potencjalnemu inwestorowi w budowie tarasu marzeń.

Jeśli chcesz kupić kliknij >>

źródło:porownajtarasy