Jakie listwy podłogowe wybrać?

Podczas wyboru listew przypodłogowych pojawia się dylemat, czy dobrać je do koloru ścian, czy do koloru podłogi. Doradzamy jakie listwy wybrać. 

W nowoczesnych aranżacjach listwy zaczynają żyć własnym życiem. Stają się niezależne od koloru ścian czy podłóg. Listwy przypodłogowe przestają być nijakie. Ich funkcja przestała się ograniczać tylko do chowania kabli, niedomalowanej ściany czy za krótko uciętej tapety. Na rynku dostępnych jest wiele oryginalnych wzorów, które dodadzą mieszkaniu charakteru.

 
Rodzaje listew przypodłogowych

Producenci oferują szeroką gamę listew przypodłogowych. Wyróżnia się:

listwy przypodłogowe MDF. Zrobione są z płyty MDF, która jest pochodną naturalnego drewna. Listwy pomalowane są farbą podkładową;
listwy przypodłogowe poliuretanowe. Wykonane są z materiału, który jest odporny na uszkodzenia, wilgoć, a nawet promieniowanie UV;
listwy przypodłogowe drewniane. Świetnie komponują się z panelami czy drewnianą podłogą;
listwy przypodłogowe ze stali nierdzewnej. Sprawdzą się w pomieszczeniach handlowych, ale również w mieszkaniu. Stal pasuje do różnych materiałów, jak na przykład drewno, płytki czy kamień;
listwy przypodłogowe aluminiowe. Najlepiej sprawdzą się w wilgotnych pomieszczeniach, gdzie ułożone są płytki czy gres. Dlatego najczęściej listwy aluminiowe można spotkać w miejscach użyteczności publicznej;
listwy przypodłogowe z oświetleniem LED. Są nie byle gratką, dla osób lubiących designerskie rozwiązania. To innowacyjny sposób na oświetlenie mieszkania.
Zobacz: Jak połączyć podłogi, listwy progowe i inne sposoby
 

Listwy przypodłogowe można dobrać do koloru podłogi, jak również do koloru ściany. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się wyróżnienie listwy na tle wnętrza.


Jak zamontować listwę przypodłogową
Istnieją dwa sposoby montażu listwy przypodłogowej. Podstawa jest jednak wspólna. Przed zamontowaniem musimy dostosować długość listew do ściany, nie zapominając, żeby zostawić kilka centymetrów na narożniki.

Przyklejenie do ściany. Listwy przypodłogowe przykleja się do ściany klejem montażowym lub silikonem. Jest to sposób najtańszy, ale również najmniej praktyczny. Jeśli w przyszłości zdecydujemy się na wymianę listw, odrywając je, możemy uszkodzić ścianę.
Montaż na klamry. Jest to proste i funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ w każdym momencie możemy nieinwazyjnie wymienić listwy. Wyróżnia się klamry plastikowe i metalowe. Klamry plastikowe zakładane są w dwojaki sposób. Listwę zakładamy od góry i dociskamy do podłogi albo dopychamy do przodu. W przypadku klamry metalowej, listwę ustawiany na wysokości klamry i dociskamy do przodu.
Zobacz także: Jak pomalować płytki podłogowe


Ile kosztuje listwa podłogowa
Podczas zakupu listew przypodłogowych warto zwrócić szczególną uwagę na te zrobione z lepszej jakości materiału, a co za tym idzie - droższe. Na jednym z forów budowlanych, użytkownik białych listew przypodłogowych skarży się, że po roku zaczęły żółknąć, szczególnie w nasłonecznionych miejscach. 

Cena za sztukę listwy przypodłogowej PVC o wymiarach 2,5 mm x 56 mm, wynosi ok. 13 zł. Im materiał lepszej jakości, tym koszt wzrasta. Za listwę zrobioną z polistyrenu o podobnych wymiarach trzeba zapłacić nawet 30 zł.

Jak odświeżyć listwy przypodłogowe
Gdy kolor listew przypodłogowych nas znudził albo już nie pasuje do koloru wnętrza, nie trzeba ich od razu wyrzucać. Można je łatwo odświeżyć. Listwy przypodłogowe mają specjalną powłokę, która umożliwia malowanie ich powierzchni. Najlepiej sprawdzi się emalia alkidowa. Jest to farba, która tworzy wytrzymałe powłoki, co w przypadku listew przypodłogowych nie jest bez znaczenia. Można ją stosować do drewna i powierzchni drewnopochodnych, jak również do metalu i betonu.

Jeśli chcesz kupić listwy przypodłogowe kliknij >>

źródło: e-mieszkanie