Jurta - powrót do natury

Jurta to wiekowa tradycja 

Jurty znane są ludzkości już od dawien dawna. Pierwsze zapisane wzmianki o nich pochodzą aż z V. wieku przed naszą erą. Stanowiły wtedy schronienie dla Scytów – koczowniczych ludów irańskich. Jak genialne i funkcjonalne muszą to być konstrukcje, skoro przez tysiące lat, aż do dziś dnia – jurty w praktycznie nie zmienionej postaci nadal są domem dla wielu mongolskich plemion.

Nic dziwnego, że także i świat Zachodu nie oparł się ich urokowi. W ostatnim dziesięcioleciu, w coraz to nowych miejscach Stanów Zjednoczonych i Europy, jak grzyby po deszczu wyrastają piękne, okrągłe jurty. W różnych kolorach i rozmiarach. W różnych sceneriach i o różnych funkcjonalnościach. Relatywnie niska cena oraz bardzo szybkie i łatwe zbudowanie jurty otwiera przed nami wiele możliwości. Niektórzy znajdą w niej, azyl, spokój i wytchnienie, dla innych będzie to miejsce do niezapomnianych, klimatycznych imprez w gronie znajomych, jeszcze inni urządzą w niej swoje biuro, a dla wielu jurta stanie się po prostu całorocznym, ekologicznym domem.

Jurta to magiczne miejsce
Misterna drewniana konstrukcja pokryta wodoodpornym płótnem sprawia, że możesz w niej przebywać w każdą pogodę, również zimą! 

Wnętrze możesz ozdobić w dowolny sposób sprawiając, że będzie to twój azyl, miejsce wypoczynku i relaksu, a także miejsce niezapomnianych imprez z rodziną i przyjaciółmi. Konstrukcję Jurty podpowiedziała ludom żyjącym na stepach Mongolii sama Natura. 

Przebywanie wewnątrz Jurty:

- przywraca harmonię,
- łagodzi stres i wycisza,
- dodaje pozytywnej energii,
- wzmacnia i regeneruje

Dlaczego Jurta jest tak niezwykła?
W dawnych czasach ludzie zawsze mieszkali w okrągłych domach. Nomadzi budowali ziemianki, Indianie mieszkali w okrągłych Tipi, ludzie z mongolskich stepów mieszkali w jurtach. Dopiero później dla lepszego wykorzystania przestrzeni zaczęto budować kwadratowe domy. Jednak głęboko w nas ciągle drzemie tęsknota za okrągłym domem. Dlatego w jurcie każdy czuje się bezpiecznie i komfortowo.

Wyobraź sobie altanę, domek letniskowy tak doskonały, że możesz w nim odpoczywać i organizować spotkania bez względu na pogodę.
Ulewny deszcz, zimno, silny wiatr... to żaden problem jeśli masz Jurtę.

Pokrycie z płótna sprawia, że w środku zawsze jest sucho i ciepło, ponieważ możesz zainstalować kominek, który ogrzeje wnętrze. A do tego wewnątrz jurty można mieć łazienkę!

Hotele, campingi, resorty termalne, ośrodki SPA & WELLNESS a także gospodarstwa agroturystyczne.coraz częściej kupują Jurty (zamiast domków typu bungalow)
Bo jurta to idealne miejsce na nocleg. Wnętrze można zaaranżować na wiele sposobów, tworząc ekskluzywne apartamenty lub romantyczne pokoje dla dwojga. Z łazienką w środku!

Pomysłów na wykorzystanie Jurty jest tysiące, wszystko zależy tylko od wyobraźni.

Czy jurta jest droga?
Jurta może zastąpić: altanę, domek letniskowy (całoroczny!), bungalow. Jurta średniej wielkości kosztuje 10-15tys. zł w zależności od wyposażenia (nie potrzebujesz pozwolenia na budowę ani fundamentów)

Za domek letniskowy musisz wydać ok 20.000zł i więcej (plus pozwolenie na budowę, plan, fundamenty, wykończenie wnętrza, realnie wydasz drugie tyle. I nadal mieszkasz w 4 ścianach, nie ma w tym nic niezwykłego. Klimat w jurcie jest nieporównywalny). 

Zobacz przykładowy projekt wnętrza jurty przygotowany przez pracownie projektową Dream House :

 

źródło: jurty.com.pl