Malowanie ścian
Zastanawiacie się jak pomalować swoje pomieszczenia? W tym artykule dowiesz się wszystkiego o zasadach obowiązujących podczas przygotowania ścian do malowania.
Sprawdź czy twoje ściany i sufity nie są zakurzone, poplamione, pokryte wykwitami grzybów czy pleśni. Należy je dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie mają nierównych, spękanych lub wykruszonych fragmentów.
Sprawdzanie podłoża przed malowaniem ścian i sufitów
To, czy podłoże pyli, kruszy się, można sprawdzić, przecierając powierzchnię dłonią w rękawicy budowlanej lub szmatką w kontrastowym kolorze. Jeśli rękawica lub szmatka będzie mocno zabrudzona bądź zapylona albo fragmenty podłoża będą się osypywać, to znaczy, że jest ono nienośne. Ten test robi się także po to, żeby sprawdzić na przykład, czy stara powłoka jest wykonana z farby klejowej, a także farby nieodpornej na zmywanie lub szorowanie. Silne zabrudzenie oznacza, że jest to farba klejowa lub farba o niskiej odporności na zmywanie albo szorowanie.
Przyczepność do starej farby
Najłatwiej ją zbadać, naklejając na ścianę taśmę malarską i energicznym ruchem odrywając ją od powłoki. Czynność tę powtarzaj kilkakrotnie w różnych miejscach. Jeśli do taśmy przykleją się fragmenty farby stanowiące powyżej 10% testowanej powierzchni, powłoka nie wykazuje wystarczającej przyczepności i należy ją usunąć. Aby ocenić przyczepność powłok z emalii ftalowych, alkidowych, chlorokauczukowych, wykonuje się taki sam test, jednak przed przyklejeniem taśmy malarskiej do podłoża trzeba pośrodku badanego fragmentu przeciąć powłokę nożem malarskim. Gdy do taśmy przyklei się ponad 10% fragmentu ocenianej powłoki, to znaczy, że powłoka nie ma odpowiedniej przyczepności i należy ją usunąć. Przyczepność powłok olejnych do podłoża można także ocenić, wykonując siatkę pięciu równoległych i prostopadłych nacięć tak, aby uzyskać kratkę. Powstałe nacięcia przetrzyj suchym pędzlem lub szmatką i oceń ilość powstałych ubytków. Jeżeli powyżej 15% powierzchni z badanego fragmentu powłoki się odspoiło, całość powłoki należy usunąć.
Zwartość podłoża
Zwartość podłoża można sprawdzić, opukując ściany i sufity. Jeśli znajdziesz ubytki w postaci szczelin, spękań, odprysków, musisz je uzupełnić. Jeżeli ściany są pokryte tapetami lub okładzinami malarskimi, należy określić ich przyczepność.
Pomiar wilgotności ścian
Żeby się przekonać, czy podłoże jest suche, dotknij go i naciśnij ręką lub ręcznikiem papierowym. Wyczucie wilgoci, wrażenie klejenia się oraz wrażenie, że podłoże może łatwo ulec deformacji, wskazują, że należy pozostawić je do dalszego schnięcia. Nawet jeśli podłoże po naciśnięciu ręką wydaje się suche, warto się upewnić, czy tak jest, robiąc test bardziej miarodajny. Wybrany fragment zakryj folią malarską, której brzegi szczelnie dociśnij i zamocuj do podłoża. Po 2 dobach dokonaj oceny. Jeśli na wewnętrznej stronie folii są krople, świadczy to o zawilgoceniu. Należy pozostawić podłoże do dalszego schnięcia. Aby przyspieszyć ten proces, stosuje się specjalne urządzenia nagrzewające pomieszczenie.
Przygotowanie podłoża
Kurz usuwa się szmatką, szpachelką, szczotką lub odkurzaczem. Tłuste plamy, sadzę, nikotynę, klej do okładzin zmywamy mydłem malarskim (lub ostatecznie środkami do mycia naczyń) rozcieńczonym wodą. Po zastosowaniu środka myjącego powierzchnię trzeba przemyć czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia.
Farba na zacieki i srodki grzybobójcze
Jeżeli umyte zabrudzenia są wciąż widoczne, powinno się sięgnąć po tak zwane farby do blokowania i zakrywania plam, które stosuje się przed nałożeniem farby dekoracyjnej. Do czyszczenia powierzchni porażonych grzybami, pleśniami należy zastosować specjalistyczne środki grzybobójcze. Najpierw jednak trzeba ustalić przyczynę zawilgocenia i usunąć ją, aby uniknąć powrotu wykwitów. W budynku niezamieszkanym, zwłaszcza gdy musisz przygotować dużą powierzchnię, do usuwania zabrudzeń mocno przyczepnych, twardych, rozległych używa się urządzeń mechanicznych, na przykład szlifierki.
Skuwanie tynku i zdrapywanie farb
Niestabilne fragmenty powierzchni podłoża (niestabilny i słabo przyczepny tynk oraz słabo przyczepne powłoki, farby klejowe i wapienne) należy bezwzględnie usunąć. Słabo przyczepny tynk skuj lub zdrap. Powłoki farb dyspersyjnych (do ścian i sufitów) zeskrob szpachelką, a potem zmyj wodą z mydłem malarskim. Farby klejowe i wapienne zmyj za pomocą szczotki wodą z mydłem malarskim, a następnie powierzchnie przemyj czystą wodą. Tapety i inne okładziny malarskie usuń, stosując środki chemiczne ułatwiające ich odklejenie. Następnie podłoże umyj za pomocą szczotki wodą z mydłem malarskim i przemyj czystą wodą. Emalie rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne, lakiery, lakierobejce usuń opalarką lub pokrywając je zmywaczami do farb. Tak obrobione powłoki usuwa się szpachelką lub skrobakiem malarskim. Jeśli powłoka mocno się trzyma, można ją w ostateczności zeszlifować, a nawet skuć, choć to będzie wymagać później naprawienia podłoża.
Naprawa ścian
Zniszczone, uszkodzone fragmenty powierzchni ścian należy usunąć, a następnie powierzchnię naprawić – uzupełnić. Najlepiej jest zastosować ten sam materiał lub materiał o zbliżonych własnościach, dzięki temu uzyskasz podłoże o jednorodnej strukturze i nasiąkliwości, na którym farby dekoracyjne dadzą jednolity efekt. Naprawiane miejsca, w których zastosowano nowe materiały budowlane, na przykład na nowo otynkowane fragmenty ściany, należy pozostawić do schnięcia. Jeśli tynkowałeś całe ściany, to ta wyprawa może wymagać dłuższego sezonowania. Nowe tynki schną do 4 tygodni. Trzeba przestrzegać czasu zalecanego przez producentów poszczególnych materiałów budowlanych w kartach technicznych. Dlatego planując remont domu, warto tak rozłożyć prace, żeby najpierw wykonać te, po których musi nastąpić długa przerwa technologiczna.