Meble do salonu

FUNKCJONALNY SALON


Planowanie salonu nie należy do najprostszych, choć wydaje się mniejszym wyzwaniem niż urządzanie kuchni. Decyzje dotyczące doboru i rozmieszczenia elementów wyposażenia musimy uzależnić od wielu czynników - m.in. wielkości salonu, jego usytuowania względem innych pomieszczeń i dodatkowych funkcji, jakie mu przydzielimy.

Jeśli stanowi część dużego domu, nie musi wypadać z tradycyjnej roli - nadal może być miejscem reprezentacyjnym, w którym gromadzi się rodzina oraz goście. To znacznie upraszcza dobór mebli. W niedużym mieszkaniu, salon ma spełniać różne funkcje. Tu wypoczywa rodzina w ciągu dnia, więc przydadzą się wygodne meble wypoczynkowe i szafka pod telewizor. Nie obejdzie się bez funkcjonalnego stolika lub ławy, zwłaszcza że od czasu do czasu zaprosimy tu gości.

A jeśli salon to także gabinet? Konieczne staje się biurko o lekkiej, mało biurowej formie, która nie zniszczy koncepcji stylistycznej miejsca. Niekiedy salon zamienia się w sypialnię. To wyzwanie przede wszystkim dla kanapy. Musi być ona nie tylko gotowa na intensywną eksploatację, ale też oferować, po rozłożeniu, miejsce do spania, a przy okazji także schowek na pościel.

Wybór takiej kanapy jest niełatwy. Dlaczego? Choć meble są coraz ładniejsze i doskonalsze, wciąż konieczność zastosowania funkcjonalnych rozwiązań i ograniczenia rozmiarów zmusza projektantów do kompromisów. Z tego powodu rozkładanym meblom może czasem brakować lekkości i finezji. Trudniej też dopasować funkcjonalny model do salonu pod względem stylu.

MEBLE WYPOCZYNKOWE DO SALONU
Kiedy wchodzimy do salonu, pierwsze kroki kierujemy w stronę kanapy lub fotela. Zestaw wypoczynkowy wydaje się być więc najważniejszym elementem tego pomieszczenia. W wielofunkcyjnym salonie zazwyczaj pozostaje w cieniu innych, bardziej wyrazistych przedmiotów. Za to w klasycznym salonie sofa ma szansę być gwiazdą, bowiem nie musi realizować różnorakich zadań i może skupić się na swojej urodzie.

Projektanci i producenci dawno jednak dostrzegli, że zazwyczaj oczekujemy od sofy, by występowała w roli idealnej asystentki. To dlatego nowoczesne zestawy modułowe mogą się zmieniać na nasze życzenie - wystarczy przesunąć jeden z elementów, wysunąć podnóżek lub wyregulować zagłówek. A to nie wszystko. Wygodne półki i schowki mieszczą piloty, książki i gazety. Zestawy Wi-Fi oferują muzykę ze smartfona, a barek - szklaneczkę czegoś mocniejszego.

Zestawy modułowe świetnie się spisują podczas spotkań ze znajomymi. Przesuwając pufy i siedziska możemy utworzyć towarzyski krąg sprzyjający rozmowom i pozwalający na korzystanie z jednego stolika. A propos tego ostatniego - oprócz atrakcyjnego wyglądu może on oferować schowki, regulowane lub wysuwane blaty, pozwalać na bezproblemowe przemieszczanie, a nawet indukcyjne naładowanie telefonu.

Sprawdź nasze meble oraz wyposażenie do Salony >> Meble i wyposażenie do salony

 

PÓŁKI W SALONIE, CZYLI SZTUKA UKŁADANIA
Urzędujące w nowoczesnych salonach półki pełnią tę samą rolę, co dawniej witryny, w których eksponowano srebra i porcelanę, świadczące o zamożności gospodarzy. Dziś bogactwa nie demonstrujemy w tak bezpośredni sposób, lubimy za to prezentować skłonność do rozrywek intelektualnych, podróży i posiadania pasji. Stąd tak istotna rola mebli, w których możemy pokazać opasłe tomy, zbiory minerałów lub osobliwości z dalekich krajów.

Producenci, wiedząc o tym, proponują regały, które same w sobie nie są szczególnie ciekawe. Dopiero wypełnione przedmiotami sprawiają wrażenie dokończonych. Ich najważniejsze zadanie to utrzymanie solidnego ciężaru i możliwość rozbudowy o kolejne moduły. Z drugiej strony, producenci mają także w ofercie meble, które są niezwykle dekoracyjne, efektowne lub pomysłowe. To rozwiązanie dla przedmiotów niepozornych, acz ciekawych i wartościowych. Jest to także pomysł na zagospodarowanie pustawej ściany lub przestrzeni.

Coraz częściej kolekcjonujemy też obrazy, rzeźby, fotografie artystyczne, które muszą mieć swoje miejsce. A gdzie, jeśli nie w salonie? Zanim jednak wbijemy pierwszy gwóźdź, by powiesić witrynę czy obraz, musimy mieć dobry plan. Bo sztuką jest nie tylko sam przedmiot, ale też znalezienie dla niego odpowiedniego miejsca i nadanie mu właściwej oprawy. Wybór miejsca warto poprzedzić kilkoma przymiarkami sugerując się barwami dominującymi we wnętrzu, kątem padania światła dziennego, a w końcu układem linii poziomych i pionowych generowanych przez meble.

 

Sprawdź wszystkie produkty z kategorii półki >> półki