Montaż paneli podłogowych

Jedną z zalet paneli podłogowych jest to, że nadają się do samodzielnego montażu.

 

Pielęgnacja i konserwacja paneli podłogowych
Aby panele na długo zachowały ładny wygląd, trzeba o nie dbać. Należy uważać, żeby nie zostały zarysowane, zabrudzone chemikaliami lub zalane wodą. Posadzkę myje się wilgotną ścierką lub lekko zwilżonym mopem i łagodnym detergentem. Do paneli laminowanych warto używać środków czyszczących o działaniu antystatycznym – nie będą się wówczas elektryzować. Ładny wygląd posadzki osiągnie się, przemywając ją raz na jakiś czas środkiem nabłyszczającym. Niewielkie wyszczerbienia lub ubytki w panelach można wypełnić specjalnym akrylowym kitem uszczelniającym. Kity takie produkowane są w kolorze kilku najpopularniejszych gatunków drewna.
Spoiny między panelami można również wypełnić specjalnym woskiem, który sprawi, że staną się nieco szczelniejsze.

Wszystkie rodzaje paneli podłogowych można układać w tak zwanym systemie podłogi pływającej. Oznacza to, że nie przykleja się ich, nie przybija ani nie przykręca do podłoża, ale łączy się jedynie ich krawędzie. Podpowiadamy, jak je prawidłowo ułożyć i jak przygotować podłoże.

Kiedy układamy panele podłogowe?
Ten rodzaj posadzki należy układać po zakończeniu prac wykończeniowych i instalacyjnych w pomieszczeniu.

Jak przygotować podłoże?
Wyrównaną podłogę trzeba oczyścić z kurzu i zabrudzeń, a następnie ułożyć na niej folię oraz izolację akustyczną.

Co położyć pod panele podłogowe?
Panele podłogowe zawsze układa się na folii paroizolacyjnej grubości 0,2 mm oraz na warstwie izolacji akustycznej – najczęściej z pianki polipropylenowej grubości 3 mm. Montaż jest łatwiejszy, gdy przyklei się do podłoża dwustronną taśmą klejącą. Zamiast pianki można użyć miękkich płyt pilśniowych, które układa się pod innym kątem w stosunku do ścian – żeby krawędzie płyt nie pokrywały się z krawędziami paneli.

Podkład pod panele podłogowe drewniane i laminowane: wideo
 

Układanie paneli podłogowych: do czego służy szczelina dylatacyjna?
Panele zmieniają, choć nieznacznie, swoje wymiary pod wpływem temperatury i wilgoci. Dlatego wzdłuż ścian trzeba zostawić szczelinę dylatacyjną, która powinna mieć szerokość od 5 do 10 mm – tak by zasłoniła je listwa przypodłogowa. Do regulacji szerokości dylatacji służą drewniane kliny grubości około 7 mm. Warunki w pomieszczeniu – w trakcie układania posadzki z paneli temperatura w pomieszczeniu musi wynosić przynajmniej 12°C, a wilgotność powietrza – maksymalnie 55-60%.

Układanie paneli podlogowych: jakie warunki powinny być w pomieszczeniu?
W trakcie układania posadzki z paneli temperatura w pomieszczeniu musi wynosić przynajmniej 12°C, a wilgotność powietrza – maksymalnie 55-60%. W trakcie pracy nie powinno się wietrzyć, by wilgotność powietrza nie uległa gwałtownej zmianie.

Paneli podłogowych nie wolno układać w pomieszczeniach wilgotnych, czyli w saunie, kuchni lub łazience, chyba że kupimy drogie panele przeznaczone do tego rodzaju wnętrz. Nie mogą być również stosowane na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach z podłogowym ogrzewaniem elektrycznym, które szybko osiąga wysoką temperaturę. Można je natomiast montować na podłożu z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Musi być ono rozprowadzone pod całą powierzchnią podłogi, temperatura przewodu grzejnego nie może być wyższa niż 50°C, a temperatura podłogi – niż 28°C.

Jak zamontować listwy przyścienne?
Listwy przyścienne mocuje się do ścian, a nie do posadzki z paneli, które jednak pracują, choć w minimalnym stopniu.