Montaż wykładziny

W chwili podjęcia decyzji o zakupie wykładziny dywanowej, w pierwszej kolejności należy zorientować się w ilości, na jaką mamy zapotrzebowanie do danego pomieszczenia. Pod uwagę zawsze należy brać największą szerokość i długość pomieszczenia. W zależności od wymiarów do wyboru mamy wykładzinę o różnej szerokości do wyboru (2, 3 lub 4 metry) – należy wybrać tak aby pokryć w miarę jak największą powierzchnię pomieszczenia, unikając przy tym zbyt wielu łączeń. Mierząc pomieszczenie pod uwagę należy wziąć wszystkie wnęki i zakamarki pomieszczenia, a do wymiarów które uzyskamy dodać zapas 10 centymetrów.

Wykładzina wzorzysta – bezpiecznie dokupić jest dodatkowy zapas materiału, który przydać może się później do dopasowania wzoru. Przy układaniu wykładziny ze wzorem raczej obligatoryjna jest konieczność zachowania ciągłości wzorów na łączeniach, jeżeli chcemy aby efekt naszej pracy wywoływał poczucie estetyki i dopracowania.

 

Montaż


Układanie wykładziny dywanowej przebiegać może jako:

 

- klejenie

- zwykłe położenie wykładziny

- przymocowanie na taśmę dwustronną


Koniecznie należy pamiętać o wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu podłoża! Wykładziny mogą być układane na betonowych wylewkach, starych pokryciach drewnianych. Jednak zawsze należy pamiętać o tym żeby podłoże było równe, gładkie i czyste. W miejscach, na których występują nierówności, i których to nierówności nie wyeliminujemy – wykładzina będzie się szybciej ścierać. W przypadku gdy wykładzina będzie układana na zniszczonym parkiecie, najlepszym sposobem na wyrównanie go jest przykręcenie do niego płyty OSB (wraz z zaszpachlowaniem miejsc łączeń płyt). Jeżeli zamierzamy układać wykładzinę bezpośrednio na lakierowanym parkiecie, pamiętajmy o tym by najpierw go zagruntować specjalnym środkiem, aby uniknąć odbarwienia runa.

Jeżeli chodzi o betonowe wylewki – jeśli są wykonane poprawnie wykładzinę można instalować bezpośrednio na nich.

Przed właściwą instalacją na podłożu wykładzina powinna odleżeć w pomieszczeniu minimum kilka godzin. Ma to duże znaczenie w przypadku np. gdy przewożona była w sposób nieprawidłowy (złożona w pół). Po ‘ułożeniu się’ wykładzina się prostuje, następnie należy ułożyć ją na podłożu, tak jak do montażu, należy sprawdzić także miejsca w których wymaga przecięcia, łączenia między poszczególnymi częściami muszą wypadać prostopadle do okna i kierunku ciągu komunikacyjnego w pomieszczeniu (liczbę takich łączeń zredukować należy do minimum).

Podczas mocowania i przycinania brzegów wykładziny pamiętać należy, że jej wymiary muszą być nieco większe od wymiarów pomieszczenia. W przycinaniu wykładziny przydatnym narzędziem jest nóż z wymiennym ostrzem haczykowym . Odpowiednio przycięta wykładzina może zostać luźno ułożona w pomieszczeniu, z zakładkami na złączach i z zachodzeniem na ściany.

Po dopasowaniu wykładziny do pomieszczenia można ją zwinąć i przenieść do innego pomieszczenia, po to, aby przygotować podłoże do spojenia z wykładziną.

Wybór sposobu montażu wykładziny.
Najlepszym sposobem jest przyklejenie wykładziny klejem na całej powierzchni, w niewielkim pomieszczeniu o małym natężeniu ruchu wystarczy podklejenie jej dwustronną taśmą lub taśmą samoprzylepną z rzepem (na tę ostatnią można układać tylko wykładziny które mają spód filcowy lub z włókniny). Oczywiście pamiętamy o odpowiednim przygotowaniu podłoża przed podjęciem się instalacji (patrz wyżej – usunięcie pęknięć i osuszenie).

Jeżeli montujemy wykładzinę za pomocą taśmy dwustronnie klejącej, po zwinięciu dopasowanej wykładziny, taśmę przyklejamy do posadzki, wzdłuż ścian oraz przez środek pokoju. Można przykleić również skośne, krótsze paski, większych wolnych przestrzeniach, które zapewnią dodatkowe mocowanie i pozwolą uniknąć marszczenia. Po wykonaniu powyższych działań możemy ponownie rozłożyć wykładzinę w miejscu instalacji, wyrównać jej położenie względem ścian i podłoża, po czym ostrożnie zwinąć ją do połowy, tak aby móc przystąpić do klejenia. Z odkrytej przez wykładziny części podłoża usuwamy papier zabezpieczający z taśmy klejącej, następnie powoli rozwijamy zwiniętą część wykładziny, starannie wygładzając i dociskając ją rękami do podłoża. Po zakończeniu pracy nad jedną częścią, adekwatnie postępujemy z drugą częścią pomieszczenia, zwijając wykładzinę do momentu w którym jest już ona przyklejona do podłoża i powtarzając operacje rozwijania i dociskania do powierzchni. Dokładnie wykonanie operacji przyniesie zadowalające efekty.

Jeżeli chodzi o wykładziny, które powinny być przyklejone na całej powierzchni pomieszczenia należy nanieść klej na podłoże i równomiernie go rozprowadzić ząbkowaną szpachelką. Jeżeli chodzi o rodzaj szpachelki oraz ilość zużycia kleju – zależne są one od wybranego produktu i zaleceń producenta. Przystępując do klejenia klejem postępujemy podobnie jak w przypadku taśmy – zwijając wykładzinę z brzegów do środka pomieszczenia. Na odkrytą powierzchnie, zaczynając od środka, nakładamy klej na szerokość od 50 cm do 100 cm i ostrożnie rozwijamy wykładzinę na pokrytą klejem powierzchnię, starannie dociskając ją, tak aby uniknąć fałdów.

Wykładziny w płytce – do instalacji stosowany jest płyn mocujący lub żel antypoślizgowy, rozprowadzany i dozowany wg instrukcji producenta.
Jeżeli w pomieszczeniu zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe wybrać należy wykładzinę na syntetycznej jucie i przykleić ją na całej powierzchni.
Dobrym pomysłem jest również zastosowanie pianomatu – specjalnego preparatu, dzięki któremu uzyskać możemy miękkość chodzenia, właściwości akustyczne oraz docieplenie podłogi.

 

Krok po kroku 1 - Przygotowanie
 

Podłoże pod wykładzinę musi być stabilne, równe, czyste i niepylące. Wszelkie nierówności podłoża wyrównujemy masą samopoziomującą. Usuwamy zanieczyszczenia i klej po poprzedniej wykładzinie. Podczas układania wykładziny podłoże musi być suche. Wskazówka: Przed zakupem wykładziny dokonajmy pomiaru pomieszczenia pamiętając o wnękach i progach. Do tych pomiarów dodajemy 10 lub 20 cm na ewentualnie pomyłki lub nierówności ścian. Dokładne przygięcie wykładziny następuje zawsze w pomieszczeniu, w którym ma leżeć.

 

Krok po kroku 2 - Rozkładanie
 

Rozkładamy wykładzinę dywanową w pomieszczeniu. Powinna ona zachodzić na ściany na wysokość ok. 10 cm. Rozłożoną wykładzinę należy pozostawić na podłodze na kilka godzin, na przykład na noc, aby przy układaniu nie powstawały załamania. Wykładziny z włókien naturalnych muszą „aklimatyzować się” w temperaturze pomieszczenia przez co najmniej 24 godziny.

 

Krok po kroku 3 - Przycinanie
 

Wykładzinę mocno dociskamy wzdłuż linii łączącej ścianę z podłogą i za pomocą specjalnego profilu do cięcia wykładzin lub wysuwanego noża - przycinamy.

 

Krok po kroku 4 - Naroża wewnętrzne
 

Przed przyklejeniem wykładziny należy całkowicie odciąć brzegi zawinięte do góry. Przy narożach wewnętrznych przecinamy najpierw wykładzinę po przekątnej. Nie należy jednak nacinać jej do samej podłogi, lecz pozostawić część nie przeciętą. Należy zawsze zwracać uwagę na to, by nóż używany do przecinania wykładziny był ostry (wymieniajmy regularnie ostrze wysuwanego noża).

 

Krok po kroku 5 - Dopasowanie naroży wewnętrznych
 

Wystające, rozcięte części wykładziny wciskamy do wnętrza naroża. Teraz można odciąć brzegi wykładziny zawinięte do góry. Docinamy mniejsze fragmenty wykładziny i sprawdzamy prawidłowość cięcia.

 

Krok po kroku 6 - Naroża zewnętrzne
 

Również w przypadku naroży zewnętrznych, nie należy przecinać wykładziny do samej podłogi. Postępujemy podobnie, jak w przypadku naroży wewnętrznych pokoju, odcinamy części wykładziny zawinięte do góry.

 

Krok po kroku 7 - Drugi pas wykładziny
 

Jeżeli jedna szerokość wykładziny nie wystarczy na pokrycie całej szerokości wykładanej powierzchni, układamy kolejny pas, a łączone brzegi przycinamy tak, by zachodziły na siebie na szerokość ok. 3-5 cm. Obie warstwy wykładziny przecinamy jednocześnie wzdłuż kątownika lub prowadnicy. W ten sposób otrzymujemy łączenie wykładziny bez szwu. Należy jednak zwrócić uwagę, aby kierunek splotu włosia wykładziny był identyczny w obu łączonych pasach. Uwaga - nóż musi być bardzo ostry, aby nie pociągnąć za sobą nie przeciętej nitki, bo można uszkodzić wykładzinę.

 

Krok po kroku 8 - Futryna i progi
 

Przy futrynach i progach należy wykonać dokładne pomiary. Tępą stroną noża dociskamy wykładzinę i obcinamy z naddatkiem ok. 0,5 cm od linii zagięcia. Nadmiar wykładziny wciskamy nożem lub tępym narzędziem pod próg drzwi, a wzdłuż ścian mocujemy listwy przypodłogowe lub cokołowe. Listwy przypodłogowe i cokołowe przykręcamy lub mocujemy na klej montażowy.

 

Krok po kroku 9 - Wykończenia wykładziny
 

W miejscach łączenia wykładziny dywanowej z innym materiałem mocujemy jej brzegi za pomocą specjalnej, metalowej listwy wykończeniowej. Różnice poziomów na podłodze niwelujemy dzięki specjalnym listwom, które możesz zakupić w OBI.

 

Krok po kroku 10 - Przyklejenie
 

Do przyklejenia wykładziny dywanowej stosuje się specjalne kleje lub taśmy dwustronnie klejące. W pomieszczeniach do 20 m2 do klejenia wykładzin można użyć taśmy dwustronnie klejącej lub dla wykładzin na podłożu filcowym specjalnej taśmy rzepowej. Taśmę mocujemy na 3 cm od ściany. Na środek stosujemy taśmę w odstępach od 50 do 100 cm. W pomieszczeniach powyżej 20 m2, wykładziny powinny być przyklejone klejem na całej powierzchni. Daje to nam gwarancję długiego użytkowania i zabezpiecza przed uszkodzeniem (np. przy częstym odkurzaniu lub praniu wykładziny).

 

Krok po kroku 11 - Przyklejenie na całej powierzchni podłoża
 

W przypadku wykładzin, które powinny być przyklejone na całej powierzchni, nanosimy klej na podłoże i rozprowadzamy go równomiernie ząbkowaną szpachelką. Rodzaj szpachelki i ilość zużycia kleju uzależniona jest od wyboru kleju. Producent określa sposób i ilość nakładanego kleju. A oto najłatwiejszy sposób przyklejenia wykładziny: przyciętą wykładzinę rolujemy na dwa rulony od brzegów do środka. Nakładamy klej na szerokość od 50 do 100 cm (zaczynając od środka) i rozwijamy wykładzinę na podłoże z klejem. Czynność powtarzamy aż do końca. Po przyklejeniu jednego rulona tę samą czynność powtarzamy z drugim rulonem. Rozwijając rulon wykładziny zadbać o dokładne dociśnięcie wykładziny lub np. wałkiem gumowym do tapety.

 

 

Żródło: Obi