Przydomowe szklarnie

 

Uprawa roślin w przydomowej szklarni przynosi nie tylko mnóstwo satysfakcji, ale też pozwala nam uzyskać zdrowe warzywa, owoce i zioła o sprawdzonym i bezpiecznym składzie chemicznym. Jednym z pierwszych kroków, które należy podjąć, aby uzyskać zdrowe uprawy, jest wybór odpowiedniej szklarni ogrodowej.

Pierwszym dylematem, który należy rozwiązać przymierzając się do założenia przydomowej uprawy roślin pod przykryciem jest zwykle wybór pomiędzy foliakiem a szklarnią. Mimo że tunele foliowe kuszą nas zdecydowanie niższymi niż szklarnie cenami, to jednak należy być świadomym tego, że szklarnia zapewnia roślinom zdecydowanie bardziej stabilne warunki wzrostu niż tunel: wyższą temperaturę, większe nasłonecznienie oraz zdecydowanie większe zabezpieczenie przed przeciągami. Poza tym, tunel ze ściankami wyposażonymi w folię przyczepioną do metalowej, plastikowej lub drewnianej konstrukcji nigdy nie będzie tak trwały jak szklana lub poliwęglanowa szklarnia.

Kolejnym argumentem przemawiającym za szklarnią jest zwiększona w stosunku do tuneli trwałość. Kupując szklarnię, możemy spodziewać się tego, że będzie ona stała w naszym ogrodzie przez co najmniej kilka lat. Jeśli konstrukcja zostanie zabezpieczona przed wpływem silnych wiatrów oraz jeśli dodatkowo będziemy o nią dbali, wówczas można spodziewać się jeszcze większej żywotności materiałów konstrukcyjnych.

Jaką szklarnię wybrać?
Szukając idealnej szklarni ogrodowej, zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, aby miała ona wysokość pozwalającą na swobodne przemieszczanie się wewnątrz: standardowo, powinno być to około 2,2 m. Kolejna istotna rzecz, która znacząco wpływa na komfort przeprowadzania codziennych prac pielęgnacyjnych nad roślinami to wielkość drzwi oraz sposób, w jaki możemy je otwierać. Praktyka pokazuje, że najwygodniejsze są te drzwi, które są przesuwane na szynach. Nowoczesne szklarnie, dostępne w sklepach ogrodniczych w formie gotowych do złożenia części, coraz częściej są wyposażone w takie nowoczesne systemy drzwi przesuwnych. Warto poszukać również takich rozwiązań, jak na przykład zamek wyposażony w magnez, dzięki któremu drzwi są zabezpieczone przed porywami wiatru.Szklarnia:

Z poliwęglanu, czy ze szkła?
Materiał, z którego wykonane zostały ścianki szklarni wpływa znacząco na izolacyjność cieplną, nasłonecznienie, wagę, a także na estetykę szklarni. Najczęściej wybierane są szkło lub poliwęglan. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Szkło jest niezwykle estetyczne. Dzięki temu, że jest transparentne, sprawia, że zielone wnętrze szklarni pięknie harmonizuje z ogrodem. Surowiec ten jest niestety jednak dość ciężki i łatwo ulega potłuczeniu. Dlatego, dążąc do uzyskania najlepszych parametrów konstrukcji ogrodowych, coraz częściej kierujemy swoją uwagę ku szklarniom z poliwęglanu. Ścianki poliwęglanowe mają dużą odporność na napór wiatru, niestraszne im piłki do gry w nogę, a także spadające gałęzie. Poliwęglan jedno- lub kilkukomorowy, dzięki temu, że blokuje przepływ szkodliwych, długich fal słonecznych, zapewnia także roślinom zabezpieczenie przed poparzeniami pozostawiając im jednocześnie pełen dostęp do światła. Poza tym, według doświadczonych ogrodników, szklarnie poliwęglanowe zapewniają roślinom zdecydowanie wyższą ochronę przed przeciągami. Średnia dobowa temperatura w szklarni poliwęglanowej jest wyższa niż w szklarni wykonanej ze szkła.

Gdzie ustawić szklarnię?
Gdy wybór modelu szklarni mamy już za sobą, należy przywieźć ją do domu, złożyć w całość i ustawić w odpowiednim miejscu w ogrodzie. Jakie miejsce będzie optymalne? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jakie rośliny zamierzamy hodować w szklarni. Jeśli są to gatunki ciepłolubne, zadbajmy o to, aby konstrukcja stanęła w miejscu maksymalnie nasłonecznionym i wolnym od skradającego się popołudniami cienia od słońca. Dla roślin wrażliwych na nadmiar słońca można zarezerwować miejsce przy ścianie budynku. Dzięki takiemu umiejscowieniu, szklarnia będzie dodatkowo chroniona przed podmuchami wiatru, a uprawę w niej będzie można zacząć nieco wcześniej niż w szklarniach wolnostojących. Jeśli jednak zdecydujemy się na wolnostojący tunel szklarniowy, wówczas należy zadbać o to, aby był on zorientowany w kierunku wschód-zachód.

Jak urządzić szklarnię ogrodową?
Zagospodarowanie szklarni ogrodowych powinno przebiegać pod kątem tego, jakie rośliny chcemy uprawiać w środku. Jeśli szklarnia ma nam posłużyć jako przechowalnia dla roślin kwiatowych posadzonych w doniczkach, wówczas w jej wnętrzu powinniśmy ustawić regały zwiększające powierzchnię użytkową szklarni. Zamiennie, mogą to być półki doczepione do ścianek szklarni.

Jeśli jednak szklarnia ma nam służyć jako ochrona dla roślin gruntowych, wówczas stosuje się najczęściej prosty podział szklarni na dwie części, pomiędzy którymi biegnie ścieżka. Jest to taki rodzaj podziału, który zapewnia ogrodnikowi swobodne przemieszczanie się w tym rejonie, w którym szklarnia ma najwyżej umiejscowiony sufit (większość modeli bowiem ma dwuspadowy dach, umożliwiający odpływ wody z jego powierzchni).

Źródło:szpachelka.pl

 

 

 

Małe szklarnie – przydomowe miejsce na relaks
Są to obiekty, które stanowią świetną formę uatrakcyjnienia przestrzeni ogrodu, a dodatkowo stwarzają klimatyczne miejsce do odpoczynku. Wewnątrz nich można umieścić stół wraz z fotelami, kanapę i inne meble potrzebne do udanego relaksu i korzystać z błogich chwil spędzanych na zewnątrz domu, bez względu na panującą za oknem pogodę. Będzie to wspaniały teren do przyjmowania gości i wspólnego spożywania posiłków.

 

 

 

 

Szklarnie