Sztuka urządzania małych kawalerek

Zwiększ swoją przestrzeń dzięki naszym najlepszym wskazówkom i pomysłowym trikom projektowym, aby najmniejsze pokoje były idealnie proporcjonalne.

Jeśli szukasz pomysłów na mały salon, zainspiruj się naszą galerią mieszkania o powierzchni 27 m2.

Kiedy remontujesz jednym z najłatwiejszych sposobów, aby sprawić, że mały salon będzie bardziej przestronny jest użycie miękkich, pastelowych odcieni.

 
Chcesz więcej małych pomysłów i inspiracji w salonie? 

 

1. Używaj stołków jako siedzeń
Pierwszą rzeczą, której nigdy nie powinieneś robić, jeśli masz mały salon to stawiania zbyt dużej ilości mebli. Zamiast tego wybierz sofę, która jest proporcjonalna do wielkości przestrzeni, a jeśli nadal potrzebujesz więcej miejsca, użyj pufy. Zajmuje znacznie mniej miejsca niż duże fotele i można nią łatwo manewrować. Jeśli podoba Ci się ładny i przytulny salon, spróbuj połączyć w nim odpowiednio kolory - od zdjęć po poduszki - aby stworzyć spójny wygląd.

Wykorzystaj naturalne światło w pokoju, zachowując prostotą oprawę okien. Jeśli masz wystarczająco wysokie sufity użycie zasłon pełnej długości są dobrym wyborem ponieważ przyciągają wzrok w górę i tworzą iluzję przestrzeni, nawet jeśli powierzchnia w twoim salonie jest trochę skromna. 

2. Zainwestuj w wielofunkcyjne meble
Jeśli chodzi o małe salony wielofunkcyjne meble są twoim sprzymierzeńcem. Postaw stolik do kawy, który może służyć jako schowek, dzięki czemu możesz w każdej chwili usunąć bałagan. Można również zainwestować w stołki z pokrywką, a nawet sofę z schowkiem pod siedzeniem. Dodaj do swojego projektu lustra ścienne i meble z odblaskowymi powierzchniami, aby zmaksymalizować ilość naturalnego światła w salonie.

 

 

3. Odciągnij uwagę od drzwi
Połóż nacisk na odpowiednią odległość od wejścia, tworząc punkt centralny z starannie zaaranżowanymi miejscami do siedzenia.

 

 

4. Udekoruj pionowo
Pomyśl o tapetach np. w pasy lub wzory geometryczne aby zwiększyć jego wysokość oraz wrażenie przestronności.

 

5. Bądź kreatywny z przestrzenią
Przed udekorowaniem lub umeblowaniem salonu zastanów się jak najlepiej zoptymalizować dostępną przestrzeń. Pomyśl o sofie w kształcie litery L w celu wykorzystanie maksymalnie przestrzeni wokół ścian. Zachowaj pomieszczenia w jasnych kolorach, aby w pełni wykorzystać to co tam jest.

 

 

6. Użyj oświetlenia na swoją korzyść
Wyznacz przestrzeń mieszkalną z wiszącym światłem i starannie ustawionym stolikiem do kawy. Te dwa elementy współpracują ze sobą, tworząc centralny punkt, wokół którego można usiąść i dodać poduszki podłogowe lub taborety podczas wizyty gości. 

 

 

7. Pokaż interesujące obiekty
Jeśli twój salon jest malutki, nie oznacza to, że powinieneś ukryć wszystkie swoje ulubione rzeczy. Jeśli masz przedmioty, które zasługują na pochwalenie się pokaż je na otwartej półce. Ten pomysł jest doskonały, gdy powierzchnia podłogi jest na wagę złota.
Nadaj kolorom ścian osobowości ozdabiając je np. dziełami sztuki. Wyraźna i jasna ściana jest dobrym tłem do stylizacji kolorowymi akcesoriami i nie sprawi, że przestrzeń będzie zaśmiecona. Zachowaj paletę jednego lub dwóch kolorów, aby zachować spójny wygląd.

 

 
Małe pomieszczenia mieszkalne muszą być utrzymane w świeżości i uporządkowane z dobrze zaplanowanymi miejscami do przechowywania. Najlepszym sposobem aby mały salon był większy jest utrzymanie go w czystości i aby to zrobić wszystko w pokoju musi mieć odpowiednie miejsce. Pływające półki są idealne do małych pomieszczeń ponieważ mogą pomieścić wiele rzeczy na ścianie, wnękach. Optymalnym rozwiązaniem będzie zamówienie na wymiar półek i szafek, które wykorzystują każdy centymetr wolnego miejsca.