Zakładanie ogrodu krok po kroku

ZAKŁADANIE OGRODU – KROK PO KROKU

Jak założyć ogród?

Kompleksowa budowa ogrodu to inwestycja wymagająca czasu i pieniędzy. Żeby nie zmarnować warto zainwestować w projekt ogrodu . Dlaczego? Nikt nie buduje domu nie mając jego projektu, podobny sposób postępowania warto przyjąć w przypadku zakładania ogrodu.

Załóżmy że mamy już projekt ogrodu i co dalej?

Zakładanie ogrodu- krok po kroku

Kluczowe znaczenie ma kolejność prac. Podane poniżej etapy dotyczą rozbudowanego ogrodu, w przypadku mniej skomplikowanych inwestycji cześć etapów nie występuje np. instalacja systemu nawadniania czy montaż oświetlenia.

Sprzątanie po budowie

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie terenu. Resztki materiałów budowlanych, gruz, opakowania to częsty obrazek po zakończonej budowie domu.

Usunięcie chwastów poprzez oprysk , usunięcie ręczne – być może trzeba będzie powtórzyć w czasie budowy ogrodu. Pamiętaj że oprysk działa na zielone części roślin, w glebie znajdują się nasiona chwastów które chętnie wykiełkują jeśli dostarczysz im wody i nawozu.

Niwelacja terenu

Na tym etapie kształtujemy teren, ręcznie w przypadku mniejszych obszarów lub z pomocą koparko-ładowarki w  większych ogrodach.

Formujemy skarpy lub budujemy mury oporowe.

Jeżeli planujemy w ogrodzie basen lub oczko wodne  wykonujemy je na tym etapie robót. Ziemię z wykopu możemy wykorzystać do kształtowania terenu lub wywieźć.

Prace budowlane

Budujemy konstrukcje ogrodowe takie jak altany,pergole czy grille.

Nawierzchnie

Po wykonaniu niwelacji wykonujemy nawierzchnie pamiętając o pozostawieniu przepustów lub położeniu kabli do oświetlenia i rur systemu nawadniania.

Instalacje podziemne

Kolejnym etapem jest ułożenie instalacji podziemnych: rur do systemu nawadniania oraz kabli do oświetlenia ogrodu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na dokładne zagęszczenie wykopów. Możemy tutaj zdać się na siły natury i zaczekać aż ziemia osiądzie przez zimę lub przyspieszyć ten proces zagęszczając wykop wodą- najlepiej warstwami co ok. 20cm.

Przygotowanie gleby

To kluczowy etap dla wzrostu roślin i trawnika. Zwykle po zakończeniu budowy mamy do czynienia z gleba ubitą co nie jest dobrą wiadomością dla większości roślin.

Wykonanie nasadzeń

Kupujemy rośliny zwracając uwagę na to żeby były zdrowe i niezdeformowane. Wszelkie plamy, przebarwienia, nalot na liściach dyskwalifikują materiał szkółkarski.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie rabat pod nasadzenia.

Przystępujemy teraz do sadzenia roślin zaczynając od największych drzew, dużych krzewów po nich sadzimy mniejsze krzewy a na końcu byliny.

Jeśli mamy większą ilość roślin do posadzenia rozstawiamy na rabatach tylko tyle sztuk, ile uda nam się posadzić jednego dnia. Pozostałe ustawiamy doniczka przy doniczce- ułatwi nam to podlewanie (szczególnie ważne podczas upałów).

Po wykonaniu nasadzeń ściółkujemy rośliny korą lub żwirem. Utrudni to wzrost chwastów i ograniczy straty wody.

Zakładanie trawnika

Mamy tutaj dwie możliwości: rozłożenie trawnika z rolki lub wysiew nasion. Pierwsza metoda ma prawie same zalety: natychmiastowy efekt wizualny, użytkowanie trawnika po tygodniu, ograniczenie wzrostu chwastów. Największą wadą są koszty cena jest średnio dwukrotnie wyższa niż w przypadku trawnika z siewu, nie mamy też możliwości doboru mieszanki traw. Za trawnikiem sianym przemawiają niższe koszty założenia szczególnie odczuwalne na większych powierzchniach, oraz możliwość precyzyjnego dobrania mieszanki traw do lokalnych warunków.

Podstawą udanego trawnika zarówno z rolki jak i siewu jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Jeśli podłoże nie będzie właściwie przygotowane, zaniedbamy pielęgnację oraz podlewanie w krótkim czasie możemy zniszczyć najładniejszy trawnik z rolki.

Podsumowanie

Przedstawiony harmonogram prac zapewnia optymalizację kosztów budowy ogrodu i płynność prac. Szczególnie istotne jest to w małych ogrodach gdzie pole manewru jest ograniczone.

Kolejność etapów można w pewnym stopniu modyfikować np. najpierw założyć trawnik a później sadzić rośliny.

Taka zamiana kolejności powoduje problem co zrobić z ziemią z dołków pod rośliny oraz deptanie założonego trawnika.

Warto wiec zastanowić się dobrze nad kolejnością prac w ogrodzie zanim zaczniemy, tak aby budowa przebiegła szybko i sprawnie.

 

Autor: ogrodoweinspiracje